REKLAMA

Kryptowaluty ekscytują wielu inwestorów oferowanymi możliwościami, w tym oczywiście szansą szybkiego zysku. Żeby jednak wszystko to było możliwe, konieczne jest najpierw wybranie odpowiedniej giełdy kryptowalut. Jak to dokładnie zrobić i na co konkretnie powinno się zwracać uwagę, gdy chce się zacząć inwestować w kryptowaluty?

Czym jest giełda kryptowalut?

Żeby móc przejść do wybierania odpowiedniej dla siebie giełdy kryptowalut, trzeba najpierw zacząć od zupełnych podstaw, czyli dowiedzieć się, czym ona konkretnie jest.

Kryptowaluty jak łatwo się domyślić, to środek płatniczy, który w odróżnieniu od używanych powszechnie pieniędzy nie ma swojej fizycznej formy, a także nie jest emitowany w oparciu o kruszec. Naturalną potrzebą w przypadku waluty jest to, aby ją nabywać oraz zbywać. I do tego właśnie potrzebna jest giełda. Giełda kryptowalut to zatem specjalna strona internetowa lub też aplikacja, która daje możliwość sprzedawania, nabywania i śledzenia cen i kursów różnego rodzaju kryptowalut. Kupno i sprzedaż możliwe są nie tylko za złotówki, dolary czy też euro, lecz również za poszczególne kryptowaluty. Giełda daje oczywiście możliwość wypłacania posiadanych pieniędzy na swój własny portfel.

Jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalut?

Tak samo, jak w przypadku tradycyjnych giełd, tak i również giełd kryptowalut jest dość sporo. Rodzi to zatem problem z wybraniem odpowiedniego miejsca, któremu można powierzyć swoje, często niemałe pieniądze. Wiąże się z tym często spore ryzyko, ponieważ z racji tego, że kryptowaluty są odrębnym bytem, niepodlegającym prawu bankowemu, nie obowiązują ich również zabezpieczenia stworzone dla klientów tradycyjnych giełd.
Jak zatem znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce? Najprostszym sposobem jest spojrzenie na to, jak prezentuje się ranking giełd kryptowalut, lecz pamiętać trzeba, że często może on być nieaktualny. Z tego powodu zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na inne parametry. Jakie konkretnie?

Nie da się ukryć, że w przypadku tak ryzykownego interesu, jakim są kryptowaluty, kluczowe jest to, jaką dana giełda cieszy się reputacją. Opinie jej klientów, nie tylko te pozytywne, lecz przede wszystkim negatywne, powinny być kluczowe w przypadku decydowania się o przelaniu na nie swoich pieniędzy.
Oprócz tego warto zainteresować się tym, jak wygląda sytuacja a propos bezpieczeństwa giełdy od strony ataków zewnętrznych. Powinna ona posiadać własne systemy zabezpieczeń, które będą stanowiły ochronę dla użytkowników przed atakami hakerskimi.

Nie da się ukryć, że niezwykle ważną sprawą jest także to, jakie dana giełda pobiera od swoich klientów opłaty. Mogą to być nie tylko opłaty za prowadzenie rachunku, lecz również od transakcji. Warto więc przeanalizować, jak prezentują się pomiędzy sobą poszczególne giełdy, za co pobierają opłaty oraz w jakiej wysokości. Istotne są również metody zasileń konta (przelew, karta kredytowa, Paypal itp.).

Na sam koniec pozostaje kwestia tego, jakie dana giełda ma możliwości. Nie na każdej istnieje możliwość swobodnej wymiany kryptowalut na wszystkie dostępne na rynku, ani też kupowania ich za emitowane przez państwa waluty.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki