Jak nie dać się oszukać w Internecie?

Choć Internet to skarbnica wiedzy, która nie tylko dostarcza różnorodnej wiedzy, ale także umożliwia kontakt z bliskimi mieszkającymi na drugim końcu globu, coraz częściej wykorzystuje się go do oszustw.

REKLAMA

Wykradanie danych osobowych, kont bankowych, wyłudzanie pieniędzy metodą na blika lub przesyłanie fałszywych maili z rzekomo niezapłaconymi fakturami to tylko wierzchołek góry lodowej ciemnej strony internetu.

Jak ograniczyć ryzyko narażenia się na działania nieuczciwych użytkowników internetu opowiada Michał Nowak, Rzecznik KMP w Jaworznie

Korzystanie z portali społecznościowych i kont pocztowych:

Logując się na nasze konta w serwisach społecznościowych oraz na konta poczty elektronicznej korzystajmy z dobrze zabezpieczonych urządzeń.

Nie wykorzystujmy do tego celu ogólnie dostępnych komputerów, ograniczmy również logowanie się urządzeń znajomych, gdyż zawsze istnieje możliwość przejęcia naszych danych.

Unikajmy stosowania łatwych do przełamania haseł zabezpieczających dostęp (hasła typu: 12345, hasło, użytkownik itp.)

Nie udostępniajmy naszych profili, kont pocztowych lub kont w serwisach aukcyjnych innym, nawet dobrze znanym osobom. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji każde niepożądane zdarzenie „idzie” na nasz rachunek.

Jeśli otrzymamy informację na portalu społecznościowym od naszego znajomego lub członka rodziny o pilnej potrzebie wykonania przelewu lub zasilenia jego konta, koniecznie sprawdźmy prawdziwość tej informacji kontaktując się z osobą będącą w potrzebie najlepiej osobiście lub telefonicznie.

Fałszywe listy e-mail:

W przypadku otrzymania listu e-mail np. od dostawcy mediów, internetu, komornika lub innej instytucji wraz z załącznikiem zachowajmy ostrożność przy jego otwieraniu. W przypadku, gdy takiej usługi nie zamawialiśmy (faktury drogą elektroniczną), nigdy takiego załącznika nie otwieramy. Gdy mamy wątpliwości sprawdźmy telefonicznie u nadawcy, czy faktycznie jesteśmy adresatem wiadomości.

Zachowajmy ostrożność w przypadku innego rodzaju listów e-mail lub wiadomości zawierających odnośnik do strony internetowej. Kliknięcie takiego linku może skutkować odwiedzenie strony, poprzez którą instaluje się na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane do bankowości elektronicznej, hasła dostępowe do profili lub zaszyfrować dane na naszym komputerze.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki