REKLAMA

Drabinki gimnastyczne to uniwersalny sprzęt, który posiada liczne zastosowania podczas ćwiczeń wzmacniających, korygujących wady postawy oraz wpływających na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Regularne wykonywanie ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych pobudza do pracy wszystkie mięśnie, a także hartuje i wzmacnia organizm. Drabinki przyścienne polecane są zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Niezależnie od wieku, stanową one doskonałe uzupełnienie treningów sportowych. Drabinki gimnastyczne idealnie nadadzą się do ćwiczeń ogólnorozwojowych, rozciągających, korekcyjnych oraz wzmacniających. Z tego względu podczas treningów nie powinno o nich się zapominać, bo drabinki gimnastyczne mają ogromny potencjał!

Drabinki gimnastyczne – niezbędny sprzęt gimnastyczny dla dorosłych

Do najpopularniejszych ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych należą zwisy i półzwisy, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa, ramion i dłoni. Podczas ich wykonywania należy przymocować sprzęt w pionie, dbając przy tym o bezpieczeństwo. Przy drabinkach trenować można także stanie na rękach. W takim przypadku ćwiczący wspierany jest z pozycji uniku podpartego, przykładając nogi stopniowo aż do momentu odczucia jednej osi. Na drabinkach gimnastycznych dobrze ćwiczy się także mięśnie skośne. Przyjmując stojącą pozycje boczną, należy chwycić bliższą ręką szczebel na wysokości barku. Druga ręka powinna łapać wyższy szczebel, co pomaga w koordynacji całej partii mięśni. Do ćwiczenia mięśni dwugłowych i czworogłowych należy stanąć przodem do drabinek w podporze, a następnie naciskać na szczebelki rękami. W przypadku robienia grzbietów i brzuszków, najlepiej wspierać nogi o najniższy ze szczebli. Drabinka gimnastyczna może tez posłużyć do korekcyjnego prostowania pleców. W takim przypadku należy równolegle opuszczać korpus na rękach, bezpośrednio w stronę szczebelków. Doskonałym ćwiczeniem do wykonywania przy drabinkach gimnastycznych jest podciąganie – ćwiczenie to wzmocni całe ciało, a także rozwinie mięśnie naramienne, bicepsy i mięśnie grzbietu. Należy pamiętać, że bardzo ważna jest odpowiednia technika ćwiczeń – tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty i nie spowodują kontuzji. Ponadto ćwiczenia gimnastyczne przy drabinkach urozmaicić można za pomocą taśm, lin czy gum sportowych.  Najlepiej do wyżej wymienionych ćwiczeń gimnastycznych sprawdzą się drabinki gimnastyczne lub drabinki szwedzkie – pojedyncze lub podwójne.

Jakie ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych mogą wykonywać dzieci?

Dzieciom oprócz klasycznych drabinek gimnastycznych szczególnie polecany jest trening z zastosowaniem drabinek gimnastycznych wielofunkcyjnych – do których przymocować można drabinki wspinaczkowe, a także inne przyrządy gimnastyczne takie jak kółka gimnastyczne, linę wspinaczkową z węzłami lub huśtawkę trapez z rączkami. Wymienione przyrządy gimnastyczne znacząco urozmaicą trening dziecka przy drabinkach, zapewniając doskonałą zabawę. Dzięki nim ćwiczenia przy drabinkach wielofunkcyjnych nie będą monotonne, ale z pewnością zaciekawią dzieci. Jest to doskonały sposób na wprowadzenie ćwiczeń ogólnorozwojowych, które poprawią u najmłodszych gibkość, zręczność, a także przyczynią się do prawidłowego rozwoju ruchowego. Ćwiczenia na tych przyrządach nie obciążą nadmiernie organizmu, dlatego doskonale sprawdzą się także jako rozgrzewka. Dla zapewnienia dzieciom maksymalnego bezpieczeństwa podczas ćwiczeń z drabinkami gimnastycznymi, polecamy pamiętać o asekuracyjnym materacu gimnastycznym.

Jak wybrać drabinkę gimnastyczną?

Dobrej jakości drabinki gimnastyczne produkowane są z wytrzymałych materiałów, które pozwalają na komfortowe i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających. Elementy drewniane powinny być chronione przed wnikaniem w nie wilgoci, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednią jakość drabinek gimnastycznych jest w stanie zapewnić tylko trafnie dobrany surowiec, taki jak drewno bukowe. Szczeble drabinki muszą być odpowiednio dopasowane i powinny gwarantować stabilny chwyt. Dobra jakość materiałów ma znaczenie również w przypadku elementów mocujących, które muszą wyróżniać się trwałością oraz stabilnością, aby zapewnić ćwiczącym bezpieczeństwo. W zależności od potrzeb oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń, wybrać można drabinkę gimnastyczną podwójną, pojedynczą czy wielofunkcyjną. Najlepsze efekty dają urozmaicone treningi, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie sal gimnastycznych w różne rodzaje drabinek. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, warto wyposażyć salę w drabinki najwyższej jakości, oferowane przez sprawdzone sklepy sportowe. Dużą ofertę na dobrej jakości drabinki gimnastyczne do ćwiczeń posiada np. sklep sportowy SPORT TRANSFER. 

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki