REKLAMA

Oświetlenie w naszych domach nie stanowi jedynie miłego dla oka dopełnienia aranżacji każdego pokoju, ale również bardzo ważny aspekt funkcjonalny, który decyduje o tym, czy w domu czujemy się z jednej strony miło i klimatycznie a z drugiej, czy wszystkie ważne czynności jesteśmy wykonywać z akompaniamentem odpowiedniego oświetlenia. Oba te aspekty powinniśmy dobrze wyśrodkować, a poniższe wskazówki z pewnością pomogą nam dobrać idealne oświetlenie do naszego domu czy mieszkania.

Barwa i moc światła

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinniśmy przemyśleć przed zakupem konkretnych lamp, jest określenie, jaka moc i barwa światła będzie idealnie pasowała do naszych pokoi. Nie powinniśmy inwestować w jedno, uniwersalne natężenie i barwę do każdego pomieszczenia z prostego względu – nie każde pomieszczenie jest uniwersalne. W kuchni i łazience możemy pokusić się zamontowanie oświetlenia o dużym natężeniu i neutralnej barwie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wykonywaniem praktycznych czynności jak gotowanie czy higiena osobista. Światło ciepłe zarezerwujmy na pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku jak salon czy sypialnie.

Zainwestujmy w różne rodzaje oświetlenia pomocniczego

Nie każde pomieszczenie musi opierać się na jednej dużej lampie wiszącej. Jeśli w salonie zdecydujemy się na dodanie lampy stojącej, będzie ona nie tylko funkcjonalnym gadżetem, ale pewnością również podkreśli naszą aranżację wnętrza. Standardowo przy biurkach lub stolikach nocnych powinniśmy zainwestować w małe lampki, które oświetlają nam biurko czy książkę, którą czytamy przed snem.

Dodatkowe LEDy? Idealne na kuchnię czy łazienkę

LEDy stanowią bardzo efektowny pomysł na wykończenie pomieszczeń, jednak należy uważać na to, by przypadkiem z nimi nie przesadzić. Nadmiar ledów może wyglądać tandetnie, dlatego przede wszystkim musimy zadbać o umiar w ich stosowaniu. Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia LEDowego do mebli w ramach listwy, która oświetla nasz blat. Takie rozwiązanie dobrze wygląda i spełnia swoją funkcję. Łazienka to miejsce, w którym oświetlenie LEDowe sprawdzi się na przykład na lustrze.

Pamiętajmy o spójności aranżacji w pomieszczeniu

Oprócz praktycznej funkcji światła pamiętajmy o tym, by sama lampa dobrze wyglądała. W tym aspekcie powinniśmy kierować się przede wszystkim stylem, jaki przeważa w naszych pomieszczeniach. Loftowy salon to miejsce na prostą, minimalistyczną lampę w kolorze czarnym. Do boho sypialni świetnie nada się lampa wisząca zrobiona z bambusa, a nawet z materiału. Pomysłów jest wiele, warto przed zakupem przejrzeć inspiracje.

Energooszczędność – ukłon w stronę niskich rachunków za prąd

Dobierając oświetlenie, pamiętajmy również o energooszczędności. Jeśli zdecydujemy się na zwykłe, tradycyjne żarówki, rachunki za prąd mogą negatywnie nas zaskoczyć. Żarówki halogenowe czy LEDowe są droższe, jednak bardzo szybko zauważymy zwrot z takiej inwestycji. Tego typu światło jest również o wiele bardziej żywotne i nie będziemy musieli się już martwić o częstą wymianę źródła światła.

Wsparcia merytorycznego udzieliła nam firma produkująca oświetlenie – https://www.elmarco.pl/

- REKLAMA -Zewnętrzne linki