Za kółkiem bez prawa jazdy? Senat jest “za”

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która m.in znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy podróżując samochodem, została poparta przez Senat. Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

REKLAMA

Co ułatwi nowela?

Zmiany mają przede wszystkim uprościć procedury rejestracji pojazdów, sprzedawcy nowych samochodów będą mogli rejestrować je przez internet. Nowością będzie także to, że kierowcy nie będą musieli już posiadać przy sobie prawa jazdy w razie kontroli drogowej. Wszystkie dane służby znajdą w centralnej ewidencji kierowców.

Ponadto zatrzymane elektronicznie przez kontrolę drogową dowody rejestracyjne będą mogły zostać zwrócone przez stację kontroli pojazdów.

Od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy, przy przerejestrowywaniu pojazdu nie będzie też konieczności zmiany numeru rejestracji. Na wniosek właściciela może on pozostać taki sam.

Powiaty nie stracą

Senatorowie jednogłośnie przyjęli ustawę z poprawkami. Jedna z nich traktowała także o rekompensacji dochodów, które powiaty utracą w związku z wprowadzeniem zmian. Chodzi o wydawanie nalepek na szybę z numerem rejestracji czy kart pojazdów. Kierowcy nie będą musieli już ich pobierać, dlatego powiaty, by nie były stratne, otrzymają z tego tytuły dotację celową z funduszu CEPiK.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki