REKLAMA

Wyprawy w góry, zwłaszcza całodzienne wędrówki po szlakach, sprawiają niezwykłą przyjemność wielu osobom. Jeśli i ty je lubisz, ale dopiero zaczynasz swoją przygodę z pieszą turystyką, powinieneś pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą uchronić ciebie i twoich bliskich przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Kiedy ostatnio byłeś w górach?

Pamiętasz swoją ostatnią wycieczkę, na której poszedłeś na szlak? Może było to niedawno, ale może należysz do osób, które od dawna nie odwiedzały Tatr ani innych górskich pasm, a ich ostatnia wyprawa miała miejsce jeszcze w dzieciństwie. Jeśli tak, spróbuj przypomnieć sobie, co mówiono ci poprzednim razem. Co doradzali rodzice lub nauczyciele, którzy ci towarzyszyli?

Ich doświadczenie na pewno będzie dla ciebie cenną wskazówką. Jeśli jednak nie pamiętasz zbyt wiele, powinieneś przede wszystkim mieć na uwadze zdrowy rozsądek. Każda wyprawa na szlak może przybrać nieoczekiwany obrót, dlatego, jeśli masz przeczucie, że robi się niebezpiecznie – lepiej po prostu zrezygnuj. Znacznie bardziej będziesz żałował, jeśli na przykład złamiesz nogę, niż jeśli po prostu tym razem nie dotrzesz do końca szlaku.

Prognoza pogody to podstawa

Nie zapominaj, iż pogoda w górach potrafi szybko się zmienić i bardzo zaskoczyć. Dlatego, zanim gdziekolwiek wyruszysz, upewnij się, iż naprawdę warto. Prognoza zapowiada burzę? W takim razie lepiej zostać w mieście.

Apartamenty w Zakopanem na pewno cię nie zawiodą, gdyż nie tylko w nich zanocujesz i odpoczniesz po wymagających wędrówkach, ale także przeczekasz deszczowy dzień. Co więcej, gdy akurat na chwilę zalśni słońce, będziesz mógł z nich szybko wyskoczyć na miasto czy do restauracji.

Solidne buty

Buty podczas wędrówki w górach są jednym z najważniejszych elementów twojego stroju i wyposażenia. Nigdy nie wybieraj się na szlak w sandałach, klapkach, a tym bardziej w butach na obcasie. Lepiej zdecyduj się na solidne obuwie sportowe, najlepiej trekkingowe, które posiada mocną podeszwę z ochronnym protektorem. Dzięki niemu na pewno nie poślizgniesz się na kamienistej czy błotnistej ścieżce. Zadbaj także o zabezpieczenie kostek, decydując się na obuwie z wysoką cholewką, aby żadnej nie skręcić.

Odpowiednie wyposażenie

Jeśli już ocenisz, że pogoda jest wystarczająco dobra, powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie przed wyruszeniem na szlak. Zawsze miej na uwadze, że jeśli jest to całodzienna wyprawa, to pogoda nadal może się nieoczekiwanie zmienić. Zapakuj więc do plecaka ubranie, które ochroni cię przed opadami i zimnym wiatrem. Podczas całej wędrówki obserwuj także uważnie otoczenie, by zauważyć ewentualne oznaki nadchodzącej zmiany pogody.

W twoim plecaku powinno znaleźć się także jedzenie i napoje, w ilości dostosowanej do długości wędrówki. Pamiętaj, iż schroniska znajdują się tylko w niektórych miejscach, dlatego nie licz na szybkie i częste zakupy. Warto przy tym wziąć coś słodkiego, co szybko doda ci energii.

Pakując swój plecak, koniecznie zabierz ze sobą apteczkę, ale również naładowany telefon i powerbank, abyś zawsze mógł zawiadomić, gdzie jesteś, jeśli pojawi się jakaś sytuacja kryzysowa. Powinieneś posiadać także przy sobie podstawowe dokumenty.

Mając to wszystko, ale także zawsze kierując się zdrowym rozsądkiem, na pewno odbędziesz same szczęśliwe wyprawy.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Idąc w góry zawsze pamiętam o tym, by odpowiednio się ubrać i wziąć ze sobą niezbędne rzeczy. Lajkiem w tych sprawach nie jestem, już mam za sobą 3 trekkingi, na których byłem z biurem sportevents. Kolejny, czwarty przede mną na jesieni. Już się do niego przygotowuje spacerując codziennie przynajmniej godzinę dziennie.