REKLAMA

Czy można schudnąć szybko i skutecznie?
Prasa, internet i plakaty na ulicach często zachęcają nas napisami „szybka i skuteczna dieta”, „schudnij w miesiąc 10 kg”, „schudnij szybko bez efektu jojo”… Niestety to wciąż tylko slogany reklamowe. Otyłość w dalszym ciągu jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Jedyną znaną nam metodą walki z nią w ujęciu globalnym jest racjonalne żywienie i regularna aktywność fizyczna, proste a zarazem bardzo trudne, dla wielu pacjentów niewykonalne. Dlaczego? Ponieważ jednym z najważniejszych elementów walki z otyłością jest nasza psychika, motywacja, nastawienie, umiejętność pracy nad sobą, wytrwałość, racjonalizm.

Od czego zależy motywacja do odchudzania? Czy każdy z nas ją ma?

Każdy pacjent z otyłością jest na różnym etapie procesu zmiany i na różnym poziomie motywacji do odchudzania. Osoby z dużym poczuciem własnej wartości i skuteczności w działaniu charakteryzują się wyższą motywacją do działania, bardzo często świetnie radzą sobie z nową dietą, gotowaniem i zmianami żywieniowymi. U wielu osób jednak długotrwała i wieloletnia otyłość, wiele nieudanych prób odchudzania sprawia, że z czasem totalnie przestają wierzyć we własne możliwości. Często pod wpływem motywacji zewnętrznej, impulsu decydują się znów odchudzać podejmując niezdrowe restrykcje, które prowadzą tylko do błędnego koła porażek.

Co wtedy? Czy jest jeszcze dla takiej osoby nadzieja?

Zawsze warto pracować nad sobą. W psychodietetyce zajmujemy się zbudowaniem z takim pacjentem planu minimum i skupiamy się na powolnej zmianie nawyków żywieniowych. Ustalamy kroki zmiany, etapy. Aby wykształcić w naszym mózgu nawyk potrzebujemy czasu. Pracujemy nad prawidłowym odreagowywaniem emocji, stresu. Budowaniu poczucia wartości. Uczymy pacjenta organizacji, nowego gotowania, nawet tego jak robić zakupy. Podczas cotygodniowych wizyt kontrolnych pracujemy nad motywacją od strony psychodietetycznej. Obalamy mity, że dieta to same wyrzeczenia. Kształtowanie nawyku właśnie polega na tym, że uczymy się na diecie jak panować nad jedzeniem a nie jak z niego rezygnować. Warto założyć sobie, że droga do odzyskania szczupłej sylwetki będzie długa.

I tym sposobem Marcin pacjent Palety Diet zrzucił 70 kg?

Tak, dokładnie, na początku rozpoczął odchudzanie sam, jednak szybko zrozumiał, że sam nie da rady zrzucić tak dużej liczby kilogramów, ponieważ ważył ponad 160 kg. Rozpoczął współpracę z innym dietetykiem ale było to dla niego za trudne, ważenie gramatury posiłków, trzymanie się konkretnego jadłospisu było dla niego zbyt przytłaczające. W naszym gabinecie bardzo elastycznie podeszliśmy do sprawy, Marcin miał dużo możliwości do wyboru jeśli chodzi o dania. Szybko nauczył się eksperymentować w kuchni. Podczas leczenia postawiliśmy na szczerość i otwartość. Marcin każdego tygodnia pracował nad sobą, trwało to ponad rok ale na ostatniej z wizyt powiedział mi „w końcu czuję, że żyję” to było niesamowite.

Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek

Paleta dietCentrum Leczenia Otyłości Paleta Diet

www.paletadiet.pl

tel. 690 442 833

Zachęcamy do oglądania wywiadu z Marcinem publikowanego na jaw.pl: https://bit.ly/3fsB6E6

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki