“Solidarność” z ZG Sobieski apeluje o ochronę miejsc pracy w kopalni i firmach współpracujących. Związek zawodowy jaworznickiej kopalni, w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwej restrukturyzacji górnictwa w kraju, apeluje do władz województwa śląskiego i Jaworzna o zajęcie stanowiska w sprawie kopalni.

REKLAMA

Apel “Solidarności” z ZG Sobieski adresowany jest do prezydenta Jaworzna, radnych Rady Miejskiej w Jaworznie, oraz posłów na Sejm RP okręgu 32, władz województwa śląskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zwracamy się z apelem do wszystkich adresatów tego pisma o jednoznaczne zajęcie stanowiska celem ochrony 3200 miejsc pracy w ZG Sobieski, oraz około 500 miejsc pracy w firmach kooperujących z ZG Sobieski i ich rodzin – apeluje “Solidarność”. – Pragniemy również nadmienić, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje trzy miejsca pracy poza górnictwem w handlu, usługach itd. – twierdzą związkowcy.

Pismo powstało w związku z pojawiającymi się w ostatnich miesiącach pogłoskami o głębokiej restrukturyzacji, czy nawet likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce: – Od dłuższego czasu docierają do nas niepokojące informacje odnośnie rzekomej restrukturyzacji górnictwa w Polsce, uwzględniając w nim również Zakład Górniczy Sobieski. Chcemy nadmienić, że ZG Sobieski przed laty przeszedł już trudną restrukturyzację i przez wiele lat skutecznie odnajdywał się w nowej rzeczywistości – czytamy w piśmie.

Związkowcy zwracają uwagę szczególnie na konieczność kontynuowania głębienia szybu Grzegorz Zakładu Górniczego Sobieski. Jego funkcjonowanie miałoby zapewnić pracę górnikom oraz dostarczyć odpowiednią ilość paliwa do powstającego bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno, który ma wkrótce zostać oddany do użytku: – Rozpoczęta w ubiegłym roku inwestycja głębienia szybu Grzegorz udostępni nowe złoża węgla, który jest dedykowany dla nowo wybudowanego bloku 910 MW Nowe Jaworzno, spełniającego wyśrubowane normy UE – piszą związkowcy.

Poniżej cały apel “Solidarności”:

źródło: tysol.pl

- REKLAMA -Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ