REKLAMA

Wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna, aby dostarczać świeże powietrze do naszych domów. Jednak tradycyjne kominy posiadają wiele wad, ponieważ między innymi wychładzają dom i nie usuwają wilgoci. Z tego powodu powstała zupełnie nowa możliwość zwana rekuperacją.

Co to jest rekuperacja?

Najprościej mówiąc jest to system, który wymienia zużyte powietrze na czyste jednocześnie odzyskując część zgromadzonego ciepła. Całość opiera się na wentylacji mechanicznej sterującej ruchem powietrza, które jest wytwarzane przez maszynę zwaną rekuperatorem.

Jak działa?

Urządzenie zwane rekuperatorem jest centralnym miejscem działania całego systemu. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Jeden strumień to czyste powietrze zaciągnięte z zewnątrz budynku, a drugi to powietrze zużyte, brudne ale ciepłe, które znajdowało się wewnątrz pomieszczeń. W rekuperatorze te dwa strumienie spotykają się ze sobą – jednak nie mieszają. Jest to bardzo ważna informacja. Z brudnego powietrza zostaje odzyskane jedynie ciepło, które w następnej kolejności przekazywane jest do świeżego powietrza mającego napełnić nasz dom. Poprzez rozmieszczenie w całym budynku kanałów wentylacyjnych gotowe powietrze równomiernie rozprowadzone zostaje do każdego miejsca. Warto także zaznaczyć, że rekuperacja to nie tylko ogrzewanie czystego powietrza ale również oczyszczanie tego pobieranego z zewnątrz. Pozwala to znacznie ograniczyć dostarczanie do naszego domu różnego typu alergenów czy spalin – szczególnie dokuczających w okresie zimowym.

Rekuperacja pozwala zaoszczędzić poprzez odzyskiwanie ciepła

W Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących systemu rekuperacji. Warto zwrócić uwagę na odzyskiwanie przez nią ciepła z powietrza, które nagrzało się w naszym budynku, a już nie nadaje się do użytkowania. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze wydawane na ocieplanie budynku zwłaszcza w czasie chłodniejszych miesięcy. Oszczędność ta wynosi około 30% wydatków. W brew pozorom jest to bardzo dużo, a odpowiednia izolacja budynku pozwoli ten procent nieco podwyższyć.

Przede wszystkim zdrowie

Uznając zasadę, która mówi, że coś niewidoczne dla oczy nie istnieje możemy stanąć w wielkim błędzie jeśli chodzi o jakość powietrza w naszych miejscowościach. Niestety czasy w jakich żyjemy nie pozwalają na tzw. oddychanie pełną piersią, ponieważ spaliny samochodowe i inne zanieczyszczenia bardzo mocno oddziałują na nasze płuca. Rekuperacja pomoże dostarczyć do naszego domu czystego powietrza bez potrzeby tradycyjnego wietrzenia przy otwartych oknach. Zamontowane specjalne filtry dokładnie oczyszczą dostarczane powietrze do naszego budynku. Dodatkowo będą czuwać, aby dostarczone już powietrze nie uległo zanieczyszczeniu lub nie wchłaniało nieprzyjemnych zapachów np. podczas gotowania – rekuperacja nie pozwoli roznosić się zapachowi gotowanej zupy do wszystkich pomieszczeń. W przypadku wyjazdu i nieobecności domowników nawet przez dłuższy czas system sam “zauważy” brak potrzeby częstej wymiany powietrza i spowolni swoje działanie oszczędzając przy tym energię. Rekuperacja w Krakowie jest dość często montowana, ze względu na panujące tam powietrze które jest zanieczyszczone.

Krótkie podsumowanie zalet z posiadania rekuperacji

  • oszczędność energii
  • filtrowanie powietrza z pyłków i zanieczyszczeń
  • szybkie usuwanie wilgoci
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów (kuchnia, toaleta)
  • rzadsza potrzeba otwierania okien – brak hałasu, mniej owadów
  • pełna kontrola nad systemem lub automatyczne działanie przez zainstalowane czujniki
  • mniejsza ilość kurzu

Połączączenie klimatyzacji i rekuperacji daje bardzo komfortowy efekt. Klimatyzacja ochładza powietrze, a rekuperacja je oczyszcza. Warto pamiętać, że montaż klimatyzacji w domu  i rekuperacji wykonać przy remoncie lub w trakcie jego budowy.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki