REKLAMA

Wybór śrub nie jest taki prosty i oczywisty, jak mógłby się wydawać. Dostępnych jest wiele rodzajów śrub o różnych łbach, długościach, gwintach, grubościach i zastosowaniach. Dobrze dobrany łącznik wpływa bezpośrednio na jakość i trwałość wszystkich konstrukcji, do których zostanie wykorzystany, a więc praktycznie do wszystkiego, co nas otacza. Źle dobrane śruby mogą spowodować ogólnie gorszą jakość całego produktu, mniejszą trwałość, a w szczególnych przypadkach źle dobrane łączniki mogą stać się przyczyną tragedii. Dlatego nigdy nie traktuj tego tematu po macoszemu, zawsze zadbaj o to, aby wybrać śruby odpowiednie i dobrej jakości, z pewnego miejsca.

Odpowiedni dobór śrub. Wymiar, średnica i długość

Jednym z najważniejszych czynników podczas doboru śrub jest ich długość i średnica. Oczywiście nie można dobrać za krótkich łączników, bo żaden z nich pożytek. Jednak zbyt długa śruba potrafi również przysporzyć sporo problemów. Od długości śruby ważniejsza jest jej średnica, która bezpośrednio wpływa na możliwości i wytrzymałość śruby. Bardzo istotną rolę odgrywa też stop, z którego zostają wyprodukowane śruby, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na ich jakość. Podczas wytwarzania łączników nie ma żadnych kompromisów, nie ma mowy o żadnych półśrodkach. Od jednej śruby może zależeć życie jednej, a czasem setek osób. Kiedy jedna śruba w konstrukcji stalowej zostanie uszkodzona, zaczyna osłabiać inne. Jest ona punktem zapalnym całego ładunku, dlatego nie można dopuścić do żadnych uchybień.

Elgo – elementy złączne to firma, która dba o jakość swoich produktów. Pozytywną ocenę zyskuje nie tylko w kraju, ale także poza nim. Elgo eksportuje swoje produkty na całą Europę, zyskując nowych kontrahentów poza granicami naszego kraju. To właśnie jakość materiałów, z których produkujemy śruby, sprawiła, że zdobywamy coraz większe zaufanie naszych klientów. Ogromną zaletą firmy Elgo jest pełna oferta. Jesteśmy w stanie zaopatrzyć klienta w każdy rodzaj łącznika. W ofercie, poza śrubami, posiadamy także: nakrętki, podkładki, sworznie, wkręty, nity, korki gwintowane, blachowkręty, zawleczki i wiele innych. Naszym kolejnym atutem jest to, że możemy wykonać dla klienta śruby zgodnie z jego projektem, specjalnie na zamówienie.

Śruby trapezowe, z łbem sześciokątnym czy stożkowym? Zastosowanie

Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru łączników jest ich rodzaj, którego posiadamy szeroką gamę. Są to między innymi: śruby trapezowe, śruby z łbem sześciokątnym, stożkowym, grzybkowym czy wypukłym, dwustronne, dociskowe, pasowe oraz skrzydełkowe. Każda z nich ma inne zastosowanie. Przykładowo śruby z łbem sześciokątnym są podstawowym łącznikiem przemysłowym. Wykorzystuje się je podczas stawiania konstrukcji stalowych. Śruby tego typu, połączone z gwintem drobnozwojnym, są łatwe w przykręcaniu przez wkrętarki udarowe, które z kolei gwarantują odpowiedni docisk. Taki rodzaj gwintu sprawi, że śruby pod wpływem drgań nie będą się odkręcać, co bezpośrednio wpłynie na trwałość całego projektu oraz to, czego nie można pomijać, czyli bezpieczeństwo.

Tabela skoków gwintów metrycznych – jak to rozgryźć

Gwinty dzielą się na dwa rodzaje – metryczne oraz calowe, jednak różnica istnieje tylko w systemie miar. Kolejnym kontrastem jest kształt zarysu, dzielący się na: gwinty trapezowe symetryczne oraz niesymetryczne, gwinty trójkątne, okrągłe oraz prostokątne. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Poza tym najważniejszą cechą jest rodzaj uzwojenia, który dzieli się na zwykły, drobnozwojny oraz grubozwojny. Ten pierwszy jest stosowany do podstawowych rzeczy. Wykorzystuje się go w produkcjach masowych i seryjnych. Śruby z gwintem drobnozwojnym są szczególnie ważne w miejscach, gdzie łączenie będzie stałe i nie będzie się go odkręcać. Dzięki gęstemu uzwojeniu taki rodzaj śrub zapobiega samoodkręcaniu spowodowanemu przez drgania i inne czynniki. Śruby z gwintem grubozwojny charakteryzują się najwyższą trwałością i są stosowane do miejsc, w które będzie się często ingerować – odkręcać i ponownie zakręcać śruby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, koniecznie zajrzyj do artykułu tabela skoków gwintów metrycznych.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki