Pieniądze dla emerytów. Ile wyniosą “trzynastka” i “czternastka”?

Jak zapowiedział wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w maju 2021 emeryci mogą liczyć na wypłatę trzynastego świadczenia, trwają też prace nad ustawą, dzięki której otrzymaliby w listopadzie także “czternastki”. O jakie kwoty chodzi?

REKLAMA

W rozmowie z “Super Expressem” wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed poinformował, że “W maju przyszłego roku emeryci otrzymają trzynaste świadczenie w wysokości minimalnej emerytury.”

W rządzie trwają także procedury, których efektem może być przyznanie emerytom także “czternastki”. Ona również ma być wypłacona na poziomie minimalnej emerytury – w przyszłym roku prawdopodobnie będzie to 1300 zł brutto. W pełnym wymiarze otrzymają ją ci, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Pozostałym kwota będzie zmniejszana wg. zasady “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy pomiędzy przysługującą kwotą, a wysokością dochodu przekraczającego kryterium.

Wiceminister dał także emerytom nadzieję na to, że zastrzyk gotówki nie będzie jednorazowy: “(…) jeśli możliwości budżetowe i finanse pozwolą, to emeryci co roku będą mogli skorzystać z czternastej emerytury”.

 

- REKLAMA -Zewnętrzne linki