REKLAMA

Pieczenie chleba i ciast to wyjątkowy segment sztuki kulinarnej. Szefowie kuchni mają w swoich zespołach pracowników, którzy specjalizują się w tej wyrafinowanej sztuce. Swoimi doświadczeniami profesjonaliści dzielą się z inżynierami szwedzkiej firmy Electrolux, która od ponad 100 lat projektuje i produkuje sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki urządzeniom takim jak piekarnik parowy CookView® można poczuć się jak kucharz z restauracji z gwiazdką Michelina.

Bywa, że nie mamy czasu ani ochoty, by wyjść do sklepu po świeże pieczywo. Jeśli mamy w domu piekarnik parowy z serii 900 CookView®, szybko i bez problemu przygotujemy chleb z chrupiącą skórką i pyszne, rumiane bułki na śniadanie.

CookView ‒ idealny do wypieku domowego chleba

Funkcja SteamBake, w którą są wyposażone piekarniki z serii 900 CookView®, daje wiele opcji. Dzięki niej upieczemy chleb, który wygląda i smakuje tak, jak ten z piekarni. I jesteśmy pewni, że zrobiliśmy go ze zdrowych i świeżych składników.

Piekarnik parowy CookView® ma wszystkie funkcje tradycyjnego urządzenia i dodatkowo otwiera przed użytkownikiem nowe, kulinarne możliwości. Jest wielofunkcyjny i uniwersalny. Para wodna sprzyja idealnemu wyrastaniu ciasta chlebowego, bo zapewnia stałą temperaturę. W takim wilgotnym środowisku doskonale wyrastają ciasta drożdżowe i te na zakwasie. Para sprzyja także powstaniu chrupiącej skórki dzięki zwilżaniu powierzchni chleba, a także utrzymaniu wewnętrznej wilgoci.

W końcowej fazie pieczenia gorące powietrze powoduje, że początkowo wilgotna powierzchnia staje się bardziej chrupiąca niż wtedy, gdy pieczenie przebiega tylko w suchym środowisku. Para pomaga również w utrzymaniu wilgoci wewnątrz chleba, który dzięki temu nie jest suchy i zbity.

Gotuj niczym profesjonalny szef kuchni

Współcześni szefowie kuchni korzystają z wielu zaawansowanych technik przygotowania potraw. Wydaje się, że trudno je zastosować w domu, bo wymagają wielu sprzętów i urządzeń kuchennych.

Elexrolux wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą doskonalić i rozwijać swoje umiejętności kulinarne. Dlatego piekarniki parowe z najnowszej serii wyposażone są w szereg zaawansowanych rozwiązań, dzięki którym można gotować tak, jak np. kucharze specjalizujący się w modnej kuchni molekularnej. To m.in. technika sous-vide.

Funkcja Steamify® ‒ koniec ze zgadywaniem ustawień piekarnika

Funkcja Steamify®, w którą wyposażony jest piekarnik parowy CookView®, wyręczy użytkownika w sterowaniu ustawieniami piekarnika parowego. Wystarczy określić temperaturę, w jakiej chce się piec, a piekarnik automatycznie dobierze optymalną ilość pary oraz dostosuje pozostałe parametry pracy, aby uzyskać rezultat, którego oczekujesz.

Funkcja Steamify® – unikatowe rozwiązanie zaprojektowane przez specjalistów firmy Electrolux – jest dostępna w piekarniku SENSE 900 CookView® oraz w piekarnikach PRO 800 SteamBoost i PRO 900 SteamPro.

Jak to działa? Wybieramy ikonę Steamify® na panelu sterowania, a następnie temperaturę z dokładnością do 5 stopni Celsjusza. Wyświetlacz pokazuje zalecany tryb parowy. W dowolnym momencie można nacisnąć przycisk informacji i uzyskać na wyświetlaczu dodatkowe informacje na temat tego, jakie potrawy można przygotować stosując wybrany zakres temperatury.

SousVide – potrawy niczym z restauracji

Sous-vide (po francusku „w próżni”) to chętnie stosowana przez szefów kuchni metoda gotowania potraw. Żywność razem z przyprawami zamknięta szczelnie w plastikowej torebce próżniowej jest umieszczana w kąpieli wodnej lub parowej. Temperatura tego procesu musi być precyzyjnie ustawiona i jest niższa niż podczas tradycyjnego gotowania.

W ten sposób możemy gotować mięso, warzywa lub ryby. Przygotowywane tą metodą mają niezwykle intensywny, naturalny smak. Dzięki niej szybko i bez wysiłku przygotowuje się potrawy wysokiej klasy.

Jak przygotować potrawy metodą sous-vide w kuchence 900 CookView®? Składniki przyprawiamy i zamykamy próżniowo w woreczkach. Następnie umieszczamy je w piekarniku z funkcją pary, wybieramy funkcję gotowania sous-vide i czekamY, aż potrawa będzie gotowa do podania.

Piekarnik parowy CookView ‒ miej wszystko pod kontrolą

Kontroluj proces pieczenia z kamerą CookView. Piekarnik parowy seria 900 CookView® wyposażony jest w wewnętrzną kamerę, która pozwala śledzić na ekranie telefonu, jak rośnie chleb. Nie otwieramy więc bez potrzeby drzwiczek piekarnika i mamy pewność, że ciasto przez to nie opadnie.

Dodatkowo, dzięki łączności Wi-Fi, za pomocą aplikacji MyElectroluxKitchen można regulować czas i temperaturę pieczenia. Aplikacje te dają też dostęp do wielu oryginalnych przepisów, także na chleb czy ciasta, i są źródłem inspiracji.

Funkcja Connectivity znacznie ułatwia korzystanie z piekarnika. Zdalnie ustawiamy czas pieczenia i temperaturę piekarnika nawet wtedy, gdy jest się poza kuchnią.

Termosonda ‒ doskonałe rezultaty pieczenia

Piekarniki parowe seria 900 CookView® dają wysoki komfort gotowania. Piekarnik sam dostosowuje właściwy program i czas pieczenia do wybranej przez nas potrawy. Termosonda monitoruje temperaturę w jej wnętrzu. Dzięki tej funkcji nie musimy się martwić o podanie surowej w środku pieczeni czy ciasta z zakalcem.

Gdy potrawa jest gotowa, sensor zasygnalizuje zakończenie procesu pieczenia i wyłączy za nas piekarnik. Piekarnik działa więc tak długo, jak jest to konieczne.

Najwygodniejsza i najprostsza w użyciu jest termosonda zintegrowana z piekarnikiem, taka jak w piekarniku parowym seria 900 CookView®. Gniazdo termosondy położone jest poza komorą piekarnika. Używamy jej więc w sposób komfortowy i bezpieczny, bez ryzyka poparzenia się.

 

 

 

 

 

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki