REKLAMA

Montaż kominka w domu czy mieszkaniu wiąże się nie tylko z zakupem samego wkładu kominkowego, ale również z nabyciem dodatkowego osprzętu, bez którego kominek nie może działać. Do tego osprzętu należą kratki kominkowe.

 

  1. Do czego służą kratki kominkowe?
  2. Materiały na kratki kominkowe
  3. Jak wybrać kratkę kominkową?

 

Kratki kominkowe są nieodłączną częścią kominka, niezależnie od jego rodzaju oraz typu wentylacji. Stanowią element dystrybucji gorącego powietrza, a więc pomagają rozprowadzać ciepłe powietrze po pomieszczeniu, a jednocześnie mogą stanowić estetyczną dekorację.

 

Do czego służą kratki kominkowe?

 

Głównym zadaniem kratek kominkowych jest umożliwienie płynnego obiegu powietrza w obrębie kominka. Z jednej strony przez kratkę do kominka dostaje się zimne powietrze, które we wnętrzu zostaje ogrzane, a z drugiej wydostaje się ono do pomieszczenia. Kratki kominkowe posiadają tzw. pole czynne – jego wielkość determinuje natężenie przepływu powietrza przez kratkę. Jeśli kratka została dodatkowo wyposażona w żaluzje, użytkownik może dowolnie regulować nie tylko ilość wypuszczanego powietrza, ale również kierunek jego strumienia.

Współczesne kratki kominkowe nie pełnią jedynie funkcji użytkowej. Ich kształt i wykończenie czyni z nich również oryginalną dekorację zestawu kominkowego i całego wnętrza. W tej roli idealnie sprawdzają się kratki dostępne na keffner.pl, charakteryzujące się wysoką trwałością i nowoczesnym designem.

Materiały na kratki kominkowe

Aby kratki kominkowe mogły bez przeszkód spełniać swoją funkcję, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Do ich produkcji nie używa się więc tworzyw sztucznych, ale najczęściej stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Stal tę zwykle maluje się proszkowo, co zapewnia jest idealny wygląd. W ofercie czołowych producentów znajdują się również kratki żeliwne. Niezależnie od wykorzystanego materiału, kratki kominkowe dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do kolorystyki panującej we wnętrzu.

Jak wybrać kratkę kominkową?

Wybór odpowiedniej kratki kominkowej jest związany głównie z funkcją, jaką ta kratka ma pełnić. Inne kratki są bowiem odpowiednie dla systemu dystrybucji gorącego powietrza, a inne stosuje się w kominkach pełniących jedynie funkcję dekoracyjną. Do zabezpieczenia sufitu przed przegrzaniem stosuje się kratki dekompresyjne, a czerpnie i anemostaty odpowiadają za pobieranie powietrza do instalacji wentylacyjnej. W miejscach, w których nawiew powietrza ma być stale utrzymywany na niskim poziomie, najodpowiedniejsze będą kratki typu luft.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki