Kontrole posesji w Byczynie. Jaworzniccy strażnicy miejscy wraz z pracownikami Wodociągów Jaworzno sprawdzają, czy właściciele terenów w dzielnicy stosują się do obowiązku utrzymania czystości na swoich posesjach. Kontrole obejmują m.in. szambo i ścieki, wywóz odpadów czy używany opał. Sprawdzanie posesji potrwa przez następnych kilka tygodni.

REKLAMA

Do skontrolowania z terenu Byczyny wytypowanych zostało kilkaset posesji, których właściciele nie wypełnili jeszcze ustawowego obowiązku podłączenia się do kanalizacji, która w dzielnicy działa od 2018 roku. Sprawdzana będzie między innymi szczelność szamb oraz ich regularne opróżniane – wyjaśnia rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

Właściciele posesji, którzy nie podłączyli swoich terenów do kanalizacji, muszą okazać dokumenty udowadniające m.in , że wywóz ilości ścieków z posesji jest adekwatny do ilości pobranej wody, oraz że zainstalowane szambo spełnia zawarte w przepisach budowlanych wymogi.

Kontrole potrwają kilka najbliższych tygodni. Niezdecydowani mieszkańcy Byczyny, wciąż mogą skorzystać z działającego od kilku lat na terenie miasta systemu dopłat. Na budowę przyłącza można otrzymać dotację w wysokości 50 proc. jego wartości, jednak nie więcej niż 2000 zł. Oprócz tego przyłącze na preferencyjnych i korzystnych warunkach może zostać wykonane przez firmę wodociągową – dodaje rzecznik.

Za nielegalne odprowadzanie ścieków grozi mandat karny w wysokości 500 zł. W przypadku, gdy taka kara nie poskutkuje i sprawa trafi do sądu, ten może nałożyć grzywnę nawet do 10 000 zł lub karę ograniczenia wolności. Za spalanie odpadów grozi z kolei mandat karny w wysokości do 500 zł oraz grzywna do 5000 zł.

W ostatnim roku podobne kontrole prowadzono w Jaworznie Jeleniu – posypały się wtedy mandaty:

W Jeleniu posypały się mandaty za opał i kanalizację

foto: UM Jaworzno

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki