REKLAMA

Wielu kierowców pojęcie akumulatora poznaje w zimie. To właśnie wtedy źródło zasilania pojazdu odgrywa kluczową rolę. Dobre urządzenie to pewność działania, a także solidne parametry pracy. W jaki sposób wybrać odpowiedni sprzęt?

Na co zwracać uwagę?

Otwarty rynek sprawia, że znajdziemy na nim rozmaite akumulatory . Różni je typ, ogólna pojemność albo marka. Dobranie właściwego modelu nie zawsze wiąże się z odpowiednim porównaniem podstawowych parametrów. Dopiero kompleksowo stanowią one o ,,sile” danego urządzenia.

Za podstawowy podział należy uznać ten na akumulatory samochodowe EFB oraz AGM. Pierwszy z wymienionych stosuje się na przykład w pojazdach wyposażonych w system smart stop.

Nowoczesny system jazdy

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w świecie motoryzacji. Dlatego też nikogo nie dziwią próby zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. System Smart Stop ma za zadanie wyłączyć naszą maszynę w korku lub też na dłuższym postoju (np. światła). Takie zachowanie stanowi wyzwanie dla naszej jednostki zasilania. Dalego też akumulatory do start stop powinny się wyróżniać na tle przeciętnych jednostek.

Producenci stale prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach dedykowanych klientom. Ostatnio powstała chociażby linia Uruchom Gold EFB+.

System Start-Stop wpływa na żywotność baterii

Linia Uruchom Gold EFB+ jest dedykowana autom wyposażonym w podstawowe systemy Start-Stop. Sprawdzi się także przy wykorzystywaniu dużej ilości elektroniki. W dzisiejszych autach pozwalamy sobie na klimatyzację, radio, a także elektroniczne układy wspomagania. To kolejne wyzwanie, przed którym muszą stanąć nasze akumulatory.

Technologia EFB powinna rekompensować częste, krótkie cykle w korku. Zapewne każdy słyszał o tym, że akumulator ładuje się w warunkach płynnej jazdy. Częste ,,ponowne ruszanie” przy krótkich odcinkach pracy staje się zatem ryzykowne. W momencie startu pobiera się największą ilość energii. Każda bateria z kolei posiada określoną liczbę cykli, po osiągnięciu których traci swoje pierwotne właściwości. W serii Uruchom Gold EFB+ uwzględniono ten aspekt (prawie 3-krotnie większa trwałość od standardowych rozwiązań).

Wyzwania drogowe

Na świecie oraz w Polsce obserwujemy raczej trend centralizacji. Powierzchnie miast zwiększają się, co skutecznie wpływa na ruch drogowy. Częste jazdy w korku bywają zabójcze dla silnika. Stąd też istotne są parametry takie jak: większa możliwość przyjmowania ładunków elektrycznych, czy też stabilność przy podniesionej temperaturze pod maską (albo wręcz odwrotnie, zbyt niskiej w otoczeniu).

Akumulatory w naszych pojazdach muszą być również możliwie szczelne. Silnik to bardzo wrażliwy i cenny układ. Źródło zasilania pojazdu powinno być zatem trwałe, a także dobrze zabezpieczone. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wadliwy akumulator w słabych warunkach może na przykład wybuchnąć.

Czym właściwie jest EFB?

Akumulatory EFB (z ang. Enhanced Flooded Battery) bazują na połączeniu wielu rozwiązań technicznych. Skupiają się na przykład na zapewnieniu odpowiedniej grubości powłoki dla elektrod. Są coraz częściej stosowane przy miejskiej jeździe.

Kluczowe parametry dla naszego źródła zasilania to:

  • niska awaryjność,
  • bezpieczeństwo konstrukcji (szczelność oraz odpowiednie wykonanie),
  • odpowiednie właściwości elektryczne (wpływa na nie grubość elektrod wraz z zastosowaniem suplementów węglowych oraz inne czynniki),
  • długa żywotność (często wiąże się ze stylem jazdy oraz ogólną jakością wykonania).

Przy ostatnim punkcie warto zapytać o zbiornik na elektrolity. Odpowiednia mieszanka konstrukcyjna płyt wraz z dużą pojemnością zbiornika z reguły gwarantują wysoką żywotność. Różnice mogą być nawet kilkukrotne, a tego wyposażenia nie chcemy raczej kupować wyłącznie na jeden sezon!

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki