REKLAMA

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, które marzą o nabyciu własnej nieruchomości. Jednak udzielany jest on tylko tym podmiotom, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Przed uzyskaniem kredytu pod zastaw hipoteki, trzeba spełnić wiele warunków m.in. posiadać określony wkład własny. Generalnie jednak inwestowanie w nieruchomości jest bardzo opłacalne, bo ich ceny regularnie rosną. Kredyty hipoteczne natomiast mają dość niskie oprocentowanie. Jak można uzyskać taki kredyt na atrakcyjnych warunkach? Do kogo warto zwrócić się o ewentualną pomoc?

Zdolność kredytowa – co to takiego i jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa ma podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny ogromne znaczenie. To nic innego, jak bezpieczna sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy, która pozwala mu co miesiąc spłacać ratę zobowiązania finansowego. Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie wysokości dochodów i ich rodzaju, wysokości wydatków (w tym spłacanych już kredytów i pożyczek), wielkości gospodarstwa domowego (liczba osób na trzymaniu, stan cywilny) oraz wysokości i parametrów planowanego kredytu (czas kredytowania, wysokość kredytu, wysokość wkładu własnego).

Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest wiele sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej. Kluczem do sukcesu jest zwiększenie zarobków i cięcie wydatków. Dla banków duże znaczenie ma rodzaj umowy. Niektóre banki nie chcą udzielać kredytów osobom zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych czy posiadającym umowę o pracę na czas określony. W tym przypadku warto porozmawiać z pracodawcą na temat zmiany formy zatrudnienia. Ponadto należy pozbyć się innych zobowiązań finansowych, w tym debetów na koncie lub kart kredytowych. Są one często niewykorzystywane, a jednocześnie znacznie zmniejszają zdolność kredytową.

Jak nie popełnić błędu podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Generalnie, im większy jest wkład własny tym lepiej. Obowiązek posiadania odpowiednio wysokiego wkładu finansowego wynika z Rekomendacji S nałożonej na banki przez KNF. Gdy kredytobiorca nie posiada wymaganego wkładu własnego, może w niektórych bankach wziąć kredyt z niższym wkładem własnym, ale pod warunkiem, że pozostałą część odpowiednio ubezpieczy. Czasem lepiej jest poczekać kilka miesięcy i dozbierać pieniędzy, a dopiero potem zdecydować się na złożenie wniosku kredytowego.

Poza tym nigdy nie wolno podpisywać umowy kredytowej bez czytania. Podczas zaciągania kredytu hipotecznego jest bowiem bardzo dużo elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Pomoc profesjonalistów

Wiele osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, ma stosunkowo niewielką wiedzę na temat finansów. Nie wiedzą one czym jest zdolność kredytowa, od czego zależy wysokość oprocentowania i jak zmienia się ono w czasie. Mogą więc mieć problemy z podpisaniem umowy kredytowej na atrakcyjnych warunkach. Dlatego też warto rozważyć współpracę z profesjonalistami w tym zakresie. Z pomocą przychodzi m.in. firma Bold Invest – https://www.boldinvest.pl/, która działa prężnie na terenie całego kraju. Pomogła w uzyskaniu korzystnego kredytu pod zastaw hipoteki już wielu osobom.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki