REKLAMA

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie właściwie aspekty naszego codziennego życia, w tym oczywiście przede wszystkim na możliwości i sposób podróżowania.

Linie lotnicze odwołują loty, państwa wprowadzają i znoszą ograniczenia. Podróż, zwłaszcza w obrębie własnego kraju, nie jest jednak odradzana – należy jednak zachować odpowiednie środki ostrożności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas planowania wycieczki w tym wyjątkowo trudnym czasie.

Wybierz odpowiedni kierunek

Pierwszy krok to sprawdzenie miejsca, do którego chciałbyś się wybrać. Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia dostępna jest regularnie aktualizowana mapa, przedstawiająca bieżącą sytuację w danym kraju i liczbę zachorowań w ciągu ostatnich dni. Następnie zapoznaj się z zasadami wjazdu i wyjazdu w danym państwie, stosowne informacje znajdują się na stronie odpowiedniej placówki zagranicznej Polski.

Upewnij się, że dwutygodniowego urlopu nie będziesz spędzać na obowiązkowej kwarantannie. Przed podróżą sprawdź, do jakich instytucji powinieneś się zgłosić w razie problemów ze zdrowiem. Jeśli regularnie przyjmujesz leki, weź ze sobą zapas niezbędny na wypadek konieczności odbycia kwarantanny. Weź ze sobą komputer – może okazać się, że w nagłych okolicznościach będziesz musiał popracować zdalnie.

Zadbaj o bezpieczeństwo – również w sieci

Mimo że w Unii Europejskiej zniesiono z pewymi drobnymi ograniczeniami koszty roamingu, koszty połączeń i transmisji danych w innych krajach wciąż są bardzo wysokie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup karty lokalnego operatora na miejscu po przyjeździe. Wykup też usługę VPN, która pozwoli na przeglądanie bez ograniczeń zagranicznych stron bez względu na miejsce pobytu.

Na wypadek konieczności pracy zdalnej, nie będziesz miał kłopotu z dostępem do polskich witryn i aplikacji. Dodatkowo VPN zapewnia ochronę przez atakiem hakerów podczas konieczności korzystania z publicznych i niezabezpieczonych sieci WiFi. Dzięki temu możesz bez obaw sprawdzać konto bankowe i korzystać z sieci społecznościowych bez obaw, że Twoje prywatne dane zostaną przechwycone.

Sprawdź ubezpieczenie zdrowotne

Upewnij się, że ubezpiecznie, z którego korzystasz, pokrywa ewentualne koszty leczenia i hospitalizacji w związku z zarażeniem koronawirusem. Pobyt w szpitalu w części krajów wiąże się z ogromnymi kosztami. Niektórzy ubezpieczyciele informują, że ochrona w razie nieprzewidzianych zdarzeń nie obejmuje COVID-19, ponieważ zagrożenie zachorowaniem jest znane. Sprawdź w jaki sposób uzyskać pomoc w przypadku zachorowania. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą dokumenty związane ze stanem zdrowia, najlepiej z tłumaczeniem na język angielski lub język kraju, do którego się wybierasz.

Zapakuj płyn do dezynfekcji rąk, chusteczki jednorazowe nasączone środkiem odkażającym, ale także termometr, leki przeciwgorączkowe (zalecany jest paracetamol) oraz sprawdź czy w danym kraju obowiązkowe jest noszenie maseczek i rękawiczek ochronnych. Zaopatrz się w kilka maseczek przed podróżą (nie zawsze będzie możliwość ich odkażenia), gdyż na miejscu mogą być niedostępne.

Jechać czy nie jechać?

Decyzję należy podjąć w zgodzie z własnym sumieniem i potrzebami. Nie wiadomo jak długo utrzyma się sytuacja wywołana przez pandemię. Z całą pewnością jeśli zdecydujesz się na podróż, konieczne będzie zachowanie wyjątkowych środków ostrożności.

Nowy styl podróżowania przyczynić się może do zmiany mentalności podróżnych. Wycieczki będą dokładniej planowane, a decyzje podejmowane bardziej świadomie. Ubocznym efektem ograniczeń spowodowanych przez COVID-19 będzie pewna poprawa jakości powietrza i wody, a także zmniejszenie liczby wypadków komunikacyjnych. Podróżni przykładać będą większą wagę do higieny na lotniskach i w środkach transportowych.

Obawa przed zachorowaniem zmieni z pewnością sposób podróżowania na wiele lat: niechęć do turystyki masowej, zmniejszenie wycieczek do krajów z niskimi standardami higieny, wybór alternatywnych kierunków podróży, wzrost zainteresowania indywidualną organizacją podróży (agroturystyka, slow travel, road tripy, podróże kamperem) – branża turystyczna przyjmować zaczyna zupełnie nową jakość.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki