REKLAMA

Paletowe, platformowe, dwukołowe czy półkowe? Jakie wózki najlepiej sprawdzą się w danej firmie?

Wózki niezbędne są właściwie we wszystkich firmach, w których konieczne okazuje się przewożenie ładunków, przy czym za ładunki można uznać nie tylko różnego paczki, ale też narzędzia, dokumenty, produkty spożywcze gotowe do wydania gościom, leki czy inne przedmioty. Tak duża różnorodność zastosowań wymusza na producentach opracowywanie ich najróżniejszych typów. By pomóc w doborze wózka odpowiedniego do specyfiki działalności i branży, w której działa dana firma, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Dobór wózka – hurtownie

Ze względu na to, że większość towarów dojeżdża do magazynu i opuszcza go na paletach, najważniejszym typem wózków powinny być tak zwane paleciaki. Ich liczba powinna być dostosowana do ilości towarów oraz liczby pracowników obsługujących magazyn – najlepiej będzie, jeśli na każdego przypadnie jeden wózek. Do kompletowania zamówień przydatne mogą zaś okazać się wózki platformowe lub – w przypadku paczek niewielkich rozmiarów – półkowe. Jeśli oferta hurtowni obejmuje opony, warto wyposażyć się w przystosowane do nich wózki, które zapobiegną uszkodzeniom podczas transportu. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup wózków dwukołowych (schodowych), które umożliwią przewiezienie stosunkowo niewielkich ładunków nawet pomiędzy różnymi poziomami.

Dobór wózka – cukiernie i piekarnie

Wyroby takich zakładów są dość delikatne i przez to bardziej narażone na uszkodzenie. W przypadku cukierni najlepszym wyborem okazują wózki półkowe, których półki są jednocześnie blachami, na których produkty wyrastają i się pieką. Wózki półkowe sprawdzą się również w piekarniach, które poza nimi korzystają też z wózków paletowych – wypieki układane są piętrowo w skrzynkach układanych na palecie. Obydwa typy wózków dostępne są na https://www.eci.com.pl/994-wozki-transportowe-i-magazynowe.

Dobór wózka – sortownie

Sortownie pocztowe i firm kurierskich niezbyt często korzystają z wózków paletowych. W ich przypadku dużo lepiej sprawdzają się modele siatkowe bądź platformowe. Do przewozu drobnych paczek oraz listów dobrym rozwiązaniem będą ich wersje wyposażone w burty, dzięki którym pracownicy nie będą musieli martwić się wysypywaniem zawartości.

Dobór wózka – hale produkcyjne

Rodzaj i ilość wózków na hale produkcyjną w największej mierze zależy od specyfiki jej działalności. W wielu przypadkach wystarczający okaże się zestaw wózków paletowych, platformowych oraz siatkowych. Jeśli jednak w zakładzie produkowane są płyty drewnopochodne lub K-G czy szyby, konieczne będzie wyposażenie go w przystosowane do tego wózki. Podobnie ma się sprawa w przypadku rafinerii i zakładów chemicznych, gdzie niezbędnym sprzętem okażą się wózki przystosowane do przewożenia beczek.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki