sobota, 20 kwietnia, 2024

Uprawnienia budowlane – jak je zdobyć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneUprawnienia budowlane – jak je zdobyć?

Uprawnienia budowlane – jak je zdobyć?

- Advertisement -

W celu rozpoczęcia pracy jako projektant lub kierownik robót budowlanych potrzebujemy nie tylko skończyć odpowiednie studia, ale także odbyć praktykę oraz zdać egzamin, który da nam niezbędne uprawnienia budowlane. Jak jednak on wygląda oraz w jaki sposób się do niego przygotować? Sprawdzamy najważniejsze informacje, które warto znać przed przystąpieniem do właściwego testu.

1. Niezbędne warunki, jakie trzeba spełnić

2. Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane

3. Jakie są rodzaje i specjalności w uprawnieniach budowlanych?

4. Kursy na uprawnienia budowlane

Niezbędne warunki, jakie trzeba spełnić

Żeby zdobyć uprawnienia budowlane potrzebujemy spełnić kilka niezbędnych warunków. To właśnie dzięki nim będziemy mogli w przyszłości zająć się projektowaniem czy też kierowaniem robót budowlanych. Niezależnie od wybranej specjalizacji potrzebujemy spełnić takie warunki jak:

– odpowiednie wykształcenie – zakres studiów powinien być dostosowany do wybranej specjalizacji. Uprawnienia budowlane są potrzebne absolwentom takim kierunków jak: architektura i urbanistyka, czy też budownictwo.

– roczna lub półroczna praktyka – jeśli chcemy zająć się do projektowania robót, możemy odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów lub na budowie. W przypadku kiedy chcemy zdać egzamin na uprawnienia budowlane, aby kierować robotami potrzebujmy odbyć dłuższą, bo półtoraroczną praktykę na budowie.

Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane

Dzięki temu, że zdamy egzamin na uprawnienia budowlane, możemy zostać pełnoprawnymi członkami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zanim się to jednak stanie, potrzebujemy przygotować się do samego testu oraz jego formy. Jak zatem wygląda egzamin niezbędny do wykonywania przyszłej pracy?

Przede wszystkim warto zauważyć, że dzieli się on na dwie części: pisemną oraz ustną. Forma pisemna następuje jako pierwsza. To od niej zależy, czy będziemy mogli przystąpić do części ustnej. Pytania na uprawnienia budowlane wahają się od 30 do 90. Ich ilość zależy od wybranej specjalizacji. Test pisemny ma na celu sprawdzenie naszej znajomości ustaw, w tym ustawy o Prawie Budowlanym, jak też zasady BHP oraz przepisy związane z postępowanie administracyjnym. Żeby zdać tę część, potrzebujemy uzyskać minimum 75%.

Ustne testy na uprawnienia budowlane zaś odbywają się przed specjalną komisją. W ich trakcie jest sprawdzana nasza wiedza w zakresie posługiwania się przepisami prawa w praktyce. Dodatkowo musimy wykazać się wiedzą techniczną, a także wykonać zadanie projektowe lub rozwiązać zagadnienie z prowadzeniem budowy, z jakim wiąże się nasza specjalizacja.

Jakie są rodzaje i specjalności w uprawnieniach budowlanych?

Wszystkie specjalizacje i rodzaje, z jakich możemy wybierać, określają przepisy dotyczące uprawnień budowlanych. Mowa tu przede wszystkim o ustawie o Prawie Budowlanym z 1994 roku i innych rozporządzeń.

Ich rolą jest określenie zakres robót budowlanych, a także prac projektów dla wybranej specjalizacji, do której zdobywamy wymagane uprawnienia. Rodzaje uprawnień są skupione w dwóch samorządach zawodowych, jest to Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Izba Architektów RP.

I tak do rodzaju uprawnień budowlanych możemy zaliczyć między innymi:

– architektoniczne

– kolejowe

– drogowe

– mostowe

– sanitarne

– elektryczne

– konstrukcyjno-budowlane

Kursy na uprawnienia budowlane

Czy warto zapisać się na kursy na uprawnienia budowlane? Pomimo tego, że nie są one prowadzone bezpośrednio przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, mogą one w dużym stopniu ułatwić przyswojenie oraz usystematyzowanie wiedzy zarówno na egzamin pisemny, jak i ustny.

Część z kursów odbywa się w ramach stacjonarnych zjazdów. Nie jest to jednak najlepsza metoda, jeśli na co dzień pracujemy i nie chcemy poświęcać czasu wolnego na wyjazd do innej miasta. Zamiast tego warto rozważyć także internetowy program do nauki na uprawnienia budowlane.

Tego rodzaju kurs zawiera pytania testowe. Możemy być pewni o to, że będą one dokładnie odzwierciedlać pytania, jakie mogą się pojawić na prawdziwym teście. Szacuje się, że ich powtarzalność wynosi nawet 95%. Dlatego warto zdecydować się na program, który będzie zawierał możliwie jak największą liczbę pytań.

Ponadto powinny one być skonstruowane w formie pytań jednokrotnego wyboru, z trzema odpowiedziami do wyboru wraz z podpowiedziami w formie obrazkowej. Jednocześnie warto, aby była także możliwość podpowiedzi w formie cytatu prawa budowlanego, dzięki temu jeszcze lepiej przyswoimy sobie wiedzę z zakresu postaw prawnych. Odpowiedź zaś powinna być aktualna ze stanem aktu prawnego. Ważne jest zatem, aby zdecydować się na program do nauki na uprawnienia budowlanych, którego baza pytań na bieżąco aktualizowana.

Kursy przygotowujące do egzaminu są kompleksowym źródłem wiedzy. Z racji tego, jak ważny jest to test, powinniśmy skorzystać z odpowiednich programów, które nie są obarczone błędami lub opierają się na nieaktualnym prawie budowlanym. Dzięki pomyślnie zdanemu egzaminowi oraz udokumentowanej praktyce otworzą się przed nami drzwi do satysfakcjonującej kariery. Zarówno jako przyszli kierownicy robót, jak i projektanci potrzebujemy tego uprawnienia, aby rozpocząć pracę w wymarzonym zawodzie.

Więcej informacji uzyskasz od:

Uprawnienia Budowlane Invest Construction 

ul. Spółdzielcza 2

19-200 Grajewo

Email: biuro@uprawnienia-budowlane.com

Tel.: 515870249

WWW:

http://uprawnienia-budowlane.com/

undefined

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...