1 sierpnia 1944 r. o godz. „W” czyli o 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały KG AK uderzyły w niemieckie wojska stacjonujące w okupowanej Warszawie. Rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

REKLAMA

Walki trwały 63 dni. Zginęło ok. 180 tys. cywilów, ok. 16 tys. powstańców, rannych zostało ok. 25 tys. powstańców.

Od wielu lat Polacy oddają hołd powstańcom warszawskim – 1 sierpnia o godzinie „W” rozlegają się syreny alarmowe, ich ciągły sygnał trwa minutę, kraj zamiera – zatrzymują się przechodnie, wstrzymany jest ruch uliczny.

W tym roku będzie inaczej. Informuje o tym Urząd Miasta Jaworzna. W sobotę 1 sierpnia o godz. „W” rozlegną się syreny alarmowe, ale będzie to wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych dla ostrzegania i alarmowania ludności. Jednocześnie, jak piszą na um.jaworzno.pl będzie to upamiętnieniem obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jest w tym wielka niestosowność, czci Bohaterom nie oddaje się przy okazji, zwłaszcza przy takiej okazji. Sytuację ratuje Jaworznicka Inicjatywa Narodowa. Jak co roku Inicjatywa zaprasza jaworznian do utworzenia na Rynku żywego znaku Polski Walczącej. Wszystko zacznie się o 16.40, by w godz. „W” oddać hołd Powstańcom.

O godz. 16.30 pod pomnikiem na Rynku o godz. 16.30 Angelika Woźniak, Renata Szczepanik i Barbara Sikora złożą kwiaty z szarfą „Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego”. Panie zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w uczczeniu Powstania Warszawskiego.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki