REKLAMA

Z prostatą jak z każdą inną częścią naszego organizmu – o jej zdrowiu zaczynamy myśleć w momencie, gdy zaczyna szwankować. Niestety w pewnym wieku problemów trudno uniknąć, ale możemy za to wspierać prawidłowe funkcjonowanie i pracę gruczołu krokowego. W jaki sposób to robić? Co może przysłużyć się naszej męskości? Podpowiadamy.

Problemy z prostatą – z czego mogą wynikać?

Prostata jest gruczołem zlokalizowanym poniżej pęcherza moczowego. Stanowi istotną części męskiego układu płciowego – jej zadanie polega na produkcji płynu decydującego o ruchliwości i żywotności plemników. I choć wielu panów nie zdaje sobie z tego sprawy, ma ona wpływ na jakość ich życia intymnego.

Niestety o prostacie częściej mówi się nie w kontekście użyteczności a dolegliwości – te potrafią być naprawdę uciążliwe. Jej lokalizacja sprawia, że otacza ona cewkę moczową. Gdy dochodzi do przerostu, wywołuje nacisk, który prowadzi do problemów z oddawaniem moczu. Kłopoty mogą wynikać z wielu różnych przyczyn:

  • wieku – w okolicach 45-50 roku życia spada poziom produkcji testosteronu,
  • nadwagi,
  • diety bogatej w cholesterol i tłuszcze,
  • stosowania używek – alkoholu i papierosów,
  • siedzącego trybu życia,
  • braku aktywności fizycznej.

Zdrowa prostata – co możemy zrobić?

W jaki sposób na co dzień możemy wspierać funkcjonowanie gruczołu krokowego? Wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się problemów z prostatą jest coraz większe – jest ona narażona także na zmiany nowotworowe. Warto więc regularnie się badać, zwłaszcza po przekroczeniu 40. roku życia.

Niebagatelne znaczenie w kontekście zdrowia prostaty ma również dieta. Codzienny jadłospis powinien ulec zmianie, zwłaszcza jeśli królują w nim tłuste mięso, mleko oraz przetwory mleczne. Warto zastąpić je natomiast warzywami, owocami, produktami roślinnymi i rybami. Ponadto wsparciem dla prostaty mogą być również naturalne składniki jak np. wyciąg z palmy sabalowej dostępny także formie suplementu diety. To roślina znana ludzkości od wieków – zawarte w niej bogactwo fitosteroli poprawia funkcjonowanie gruczołu krokowego. Przy okazji poza samym wsparciem prostaty, palma sabalowa to również dobry sposób na walkę z… utratą włosów.

W dbaniu o prostatę nie ograniczajmy się wyłącznie do diety i stosowania wyciągu z palmy sabalowej. Zrezygnujmy również z niezdrowych nawyków – ograniczmy spożywanie kofeiny, alkoholu oraz palenie papierosów. Zadbajmy także o kondycję fizyczną, regularne ćwiczenia podnoszą poziom testosteronu, co jest ważne dla mężczyzn po czterdziestce. Ćwiczmy też mięśnie Kegla, które wzmacniają pracę pęcherza moczowego.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki