Po blisko trzymiesięcznej przerwie stacja do usuwania farmaceutyków wznawia pracę. Jej głównym celem jest ozonowanie ścieków oczyszczonych z zamiarem redukcji z nich farmaceutyków.

REKLAMA

W styczniu 2020 tuż po zabudowaniu stacji, pracownicy Wodociągów Jaworzno rozpoczęli systematyczny pobór i analizę próbek ścieków przed i po procesie ich ozonowania. Wyniki z dwóch pierwszych miesięcy funkcjonowania stacji wykazały tendencję do redukcji farmaceutyków ze ścieków m.in. jak: sulfametoksazol i diklofenak.

Stacja została zamontowana i skalibrowana pod koniec 2019 r. i wchodzi w skład Oczyszczalni Ścieków Jeleń Dąb w Jaworznie. Ten pionierski układ wykorzystuje jedynie energię elektryczną, eliminując jednocześnie konieczność stosowania sztucznych związków chemicznych w procesach pogłębionego oczyszczania ścieków.

Pilotażowa stacja do usuwania farmaceutyków powstała w ramach pierwszego w Polsce programu badawczego realizowanego jest przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt ma trwać 2 lata.

info i foto: Wodociągi Jaworzno

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki