REKLAMA

Odkurzacz to bazowy produkt pomagający zaprowadzenie natychmiastowego porządku w mieszkaniu. Zamiast wyciągać miotłę, szufelkę, małą zmiotkę do zakamarków i szmatkę do kurzu, jeden odkurzacz zadziała wszechstronnie. Szczelinówka odkurzy wąskie przestrzenie, turbo szczotka zbierze sierść. Dzięki akcesoriom i funkcjom tego urządzenie sprzątanie staje się naprawdę łatwe, ale czy na pewno tego wszystkiego potrzebujemy? Jeżeli nie mamy zwierząt, to czy warto kupować model który posiada różne rozmiary turbo szczotek, a jednocześnie jest droższy?

Z drugiej strony są też wymagania, które każdy dobry odkurzacz spełniać powinien. Poniżej nasze podpowiedzi na co zwracać uwagę podejmując decyzję jaki odkurzacz kupić:

– Workowy lub bezworkowy – sposób obsługi odkurzacza to podstawowy podział i najistotniejsza ważniejsza różnica w typologii tych urządzeń. Typ workowy potrzebuje systematycznej wymiany worków zapełnionych na nowe, a to powoduje stałe wydatki, ponieważ bez pustego worka urządzenie jest bezużyteczne. Model bezworkowy ma specjalny zbiornik na śmieci, które możesz w dowolnym momencie przesypać do kosza. Ale z drugiej strony podczas przesypywania często zebrany kurz unosi się w powietrze i z powrotem ląduje na naszej podłodze.

– Moc odkurzacza – czasy odkurzaczy z mocą 2000 Watt i wyboru modelu o takiej mocy dawno odeszła do lamusa. Nowoczesne odkurzacze z mocą około 800Watt mogą mieć taką samą skuteczność, a jednocześnie pobierać kilka razy mniej prądu. Stąd czynnik mocy odkurzacza nie powinien być kluczowym wyznacznikiem jaki odkurzacz kupić.

– Głośność  – za wysoki hałas może przeszkadzać nam, pozostałym domownikiem a czasem nawet sąsiadom. A jeżeli w domu są małe dzieci, odkurzanie podczas ich drzemki staje się w ogóle niemożliwe. Przeważnie głośność odkurzacza to zakres 70-80 decybeli. Są jednak modele które szczególnie koncentrują się na tym aspekcie i stosują np. podwójne wyciszenie komory odkurzacza, przez co jego użytkowanie jest naprawdę ciche, porównywalne do poziomu rozmowy szeptem.

– Zasięg pracy – istotnym aspektem dla wygodnego i komfortowego odkurzania jest jego zasięg roboczy, na który składa się długość rury i kabla. Im kabel jest dłuższy, tym dalej przemieścimy się aby odkurzyć za jednym zamachem, bez przełączania wtyczki do następnego gniazdka. Jeżeli posiadasz małe mieszkanie, być może nie odczujesz tego, ale przy dużych powierzchniach odkurzanie będzie o wiele bardziej wygodne gdy będzie przebiegało bez przerw na częste przełączanie wtyczki.

–Typ i ilość szczotek oraz dodatkowe akcesoria – jeżeli posiadasz zwierzęta, niezbędna w skutecznym odkurzaniu będzie turbo szczotka. Jeżeli parkiet i inne podłogi podatne na zarysowania, ważna będzie parkietówka z wysuwanym włosiem, aby oprócz dbania o czystość podłóg, dbać też o ich stan. A gdy w domu masz sporo małych zakamarków, praktyczna będzie długa szczelinówka, aby uniknąć odsuwania mebli i przestawiania innych przedmiotówługą końcówkę, czyli szczelinówkę.

Odpowiedź na pytanie postawione na początku jest prosta – nie, nie warto przepłacać za coś, czego nie potrbujemy. Na rynku dostępnych jest około 300 różnych modeli odkurzaczy, o różnym wyposażeniu i poziomie cen. Dlatego warto zastanowić się i może nawet zrobić listę rzeczy, które są dla ciebie kluczowe i niezbędne w pomocy w utrzymaniu porządku w domu – aby wyeliminować te modele, które Twoich założeń nie spełniają. Dzięi temu decyzja który wybrać będzie o wiele łatwiejsza.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ