REKLAMA

Podłogi 3D nadają aranżacji dynamicznego i charakternego wyglądu. Sprawiają, że aranżacja nie potrzebuje zbyt wielu dodatkowych dekoracji, aby prezentować się oryginalnie i wyróżniać się nietypowym wyglądem. Podłogę w trzecim wymiarze możemy wykonać na kilka sposobów. Coraz większą popularnością cieszą się posadzki żywiczne, kiedyś charakterystyczne dla pomieszczeń przemysłowych. Tańszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem jest wybór płytek ceramicznych z efektem 3D.

W pomieszczeniach przemysłowych wykorzystywane są przede wszystkim ze względu na swoje właściwości fizyczne. Wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia oraz wpływ niekorzystnych warunków, panujących w wielu pomieszczeniach magazynowych i produkcyjnych. Posadzki żywiczne znalazły jednak swoje zastosowanie również w mieszkaniach i domach, jednak w tym przypadku kluczowe są ich aspekty wizualne. Składają się z kilku warstw lakieru, co sprawia, że mają grubość ok. 2-4 mm. Wyróżniają się bardzo oryginalnym efektem 3D.

Podłogę 3D wykonuje się poprzez wtopienie w bezbarwną żywicę wybranego zdjęcia lub dowolnej grafiki. W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować podłoże, które musi być idealnie gładkie. Każda nierówność będzie widoczna, dlatego należy pozbyć się wszelkich niedoskonałości i defektów. Możemy wykorzystać do tego zaprawę samopoziomującą. Podkład podłogowy musi być wytrzymały i twardy. Na tak przygotowane podłoże nakładamy powłokę lakierową. Przygotowuje się je z bazy i utwardzacza w odpowiednich proporcjach.

Cena podłogi 3D z żywicy zależy od rodzaju powierzchni, grubości lakieru, a także wykorzystanych materiałów. Za materiały zapłacimy ok. 200 zł/m2, za grafikę ok. kilkuset złotych, a za wykonanie 50-100 zł za metr kwadratowy posadzki. Należy więc uznać, że jest to droga inwestycja. Dlatego poszukuje się alternatywnych rozwiązań, które umożliwiłyby wykonanie podłogi o podobnym efekcie, jednak tańszym kosztem i mniejszym nakładem pracy.

Efekt 3D z płytkami ceramicznymi

Trójwymiarowość wnętrza osiągniemy też przy zastosowaniu na powierzchni podłóg, ale też ścian odpowiednich płytek ceramicznych. Cechują się one geometrycznymi wzorami, które ułożone w odpowiedni sposób stwarzają wrażenie 3D. Występują w kontrastowych kolorach, co dodatkowo wpływa na oryginalny efekt wizualny. Mogą mieć matowe, ale i połyskujące wykończenie, które potęguje efekt trójwymiarowości, odbijając światło. Jeżeli efekt 3D chcesz uzyskać na ścianie, np. płytki w kuchni lub łazience, zdecyduj się na te o unikalnej strukturze, falistym kształcie i nierównościach załamujących światło. Bardzo dobrze sprawdzają się też małe płytki łazienkowe w różnych odcieniach, a także płytki sześciokątne. Trójwymiarowy efekt osiągniesz, pokrywając ściany płytkami z owalnymi tłoczeniami, a podłogi płytkami z fakturą fali, które dodatkowo cechują się antypoślizgową powierzchnią. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze, niż posadzki żywiczne, cena płytek jest niższa, a położyć je można samodzielnie.

Powierzchnie z efektem 3D pozwalają na stworzenie niebanalnych kompozycji i aranżacji. Z wykorzystaniem tylko płytek o geometrycznych wzorach i falistej strukturze możemy tworzyć prawdziwe iluzje przestrzeni.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki