REKLAMA

Współczesny konsument oczekuje, towarów jak najtańszych i dostarczanych możliwie najszybciej. Jeśli Twoja firma chce konkurować i rozwijać się w tym trudnym środowisku, system zarządzania magazynem  jest niezbędny. Właściwe rozwiązanie może pomóc w realizacji zamówień, zwiększy widoczność zapasów i zautomatyzuje gromadzenie danych. Właściwy system WMS musi zawierać funkcjonalności dopasowane do Twoich potrzeb, być dokładny i elastyczny.  Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Wybór systemu WMS

Przed podjęciem rozmów z dostawcami powinieneś zapoznać się z ogólną charakterystyką oprogramowania do zarządzania gospodarką magazynową oraz określić jakie cele chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu systemu. W ten sposób dużo łatwiej będzie ustalić konkretne funkcjonalności systemu, które są niezbędne dla Twojego biznesu.

Co możesz zyskać dzięki oprogramowaniu WMS?

 •       wydajne i skuteczne zarządzanie pracą,
 •       widoczność zapasów i identyfikowalność i możliwość śledzenia,
 •       dokładne i szybkie inwentaryzacje,
 •       zmniejszenie błędów kompletacji,
 •       ograniczenie zwrotów,
 •       dokładne raportowanie,
 •       poprawioną szybkość reagowania,
 •       zdalną widoczność i dostęp do danych,
 •       automatyczne uzupełnianie,
 •       wyższy poziom obsługi klienta,
 •       zminimalizowane formalności.

Warto też przeanalizować poniższe sytuacje i określić, które z nich odnoszą się do Twojej firmy. Dotyczą one najczęstszych kwestii, które motywują przedsiębiorców do inwestycji w system WMS:

 • W Twojej firmie regularnie przybywa zamówień i zapasów. Odnalezienie się na magazynie jest coraz trudniejsze, ręczne metody kompletacji są bardzo czasochłonne a zarządzanie zapasami jest nieefektywne.
 • Posiadasz starszy system, który nie posiada wymaganych funkcjonalności/ nie jest już obsługiwany przez dostawcę.
 • Masz świadomość, że wykorzystanie kodów kreskowych i skanerów przyspieszy pracę. Chcesz zmniejszyć ilość błędów, które wynikają z ręcznego wpisywania danych.
 • Twoim celem jest skrócenie czasu realizacji pojedynczego zamówienia.
 • Potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak możliwość wybrania tego samego kodu SKU z wielu lokalizacji w magazynie lub mobilnej opcji kompletacji.

Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą określić Twoje oczekiwania i ułatwią współpracę z dostawcą.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając system WMS?

Należy przyjrzeć się bliżej narzędziu oraz dostawcy oprogramowania. Na początek powinieneś  upewnić się, że system odpowiada Twoim potrzebom lub może być odpowiednio do nich dopasowany i skonfigurowany. Właściwe narzędzie powinno odpowiadać na potrzeby wynikające ze specyfiki Twojej branży, charakterystyki procesów i technologii produkcyjnych oraz obecnie wykorzystywanych systemów informatycznych.

Kwestią odrębną, jednak mającą duży wpływ na sukces wdrożenia, jest intuicyjność narzędzia – jeśli Twoi pracownicy będą się bali/będą unikali korzystania z niego wszystkie wysiłki i inwestycje nie mają sensu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostawcy systemu WMS. Jeśli chcesz mieć pewność, że dokonujesz dobrego wyboru  zapoznaj się z historią firmy- sprawdź jak długo działa na rynku i czy specjalizuje się w danym obszarze. Przejrzyj listę klientów, którzy korzystają z usług firmy oraz opinie. Rozmawiając z dostawcą należy także omówić  sposób współpracy, dostępność wdrożeniowca oraz wsparcia technicznego –  będziesz czuć się bardziej komfortowo mogąc omówić różne kwestie i wątpliwości  na wszystkich etapach wdrożenia. Równie ważny jest proces szkolenia użytkowników po implementacji systemu. Bardzo często pracownicy nie czują się pewnie z nowym narzędziem, dlatego odpowiednie przekazanie wiedzy i oswojenie z narzędziem jest kluczowe.

Zoptymalizuj zarządzanie magazynem razem z OptiMES

Moduł WMS od OptiMES to elastyczne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Oprogramowanie jest wynikiem wieloletniej współpracy i rozmów z biznesem, dlatego odpowiada ono bezpośrednio na potrzeby wynikające z codziennych sytuacji i trudności zgłaszanych przez klientów. Zespół OptiMES oddaje w Twoje ręce intuicyjne narzędzie, które usprawni pracę w Twojej firmie i przeniesie magazyn na wyższy poziom funkcjonowania. System posiada dokładnie tyle funkcjonalności ile potrzebujesz – przerost formy nad treścią to nie nasze motto. Uważamy że systemy są dla ludzi a nie odwrotnie. Nasi specjaliści służą wsparciem na każdym etapie wdrożenia i dokładają wszelkich starań, abyś czerpał maksimum korzyści z użytkowania oprogramowania. Przekonaj się sam jak bardzo OptiMES może usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki