REKLAMA

Każdego dnia w sieci pojawia się kilkadziesiąt tysięcy złośliwych programów, którym przyświeca jeden cel – szkodzić. Często wydaje się, że zagrożenia, których nie widać, nie istnieją, ale cyberprzestępczość rozwija się błyskawicznie.

Przestępcom pomysłów nie brakuje. Każdego dnia wyłudzają nasze dane, śledzą nas, blokują nam dostęp do plików i żądają za nie okupu, przejmują kontrolę nad komputerem, czyszczą nasze konta bankowe… a skutki ataków często zauważamy, dopiero gdy okazuje się, że konto świeci pustkami.

Dlatego dobry antywirus to podstawa. Musimy się chronić, ale darmowe programy to za mało. Dlaczego płatny antywirus jest lepszy od darmowego? Wyjaśniamy.

Darmowy antywirus – rodzaje

Znalezienie darmowego antywirusa nie jest trudne, ale tak naprawdę tylko kilka z nich można polecić. Wśród kilkudziesięciu znanych programów antywirusowych tylko kilka bezpłatnych jest w stanie zbliżyć się do płatnych odpowiedników. Na co zwracać szczególną uwagę? Antywirus powinien działać kompleksowo i zapewniać wieloetapową ochronę – wykrywać zagrożenia, ostrzegać, blokować, usuwać i naprawiać szkody. Wielu producentów oferuje nam darmowe oprogramowania, z których możemy korzystać do woli, ale nie każdy może konkurować z płatnym odpowiednikiem. Czym różnią się poszczególne wersje antywirusów?

Antywirus bezpłatny, jak sama nazwa wskazuje, jest darmowy i przeznaczony do użytku prywatnego. Krąży przekonanie, że darmowe aplikacje specjalnie ignorują niektóre zagrożenia, ale to nieprawda. One również chronią, lecz nie mają wielu ważnych funkcji dostępnych w wersji premium i koncertują się na konkretnych typach złośliwego oprogramowania – zwykle na wirusach i trojanach. Jeśli zaatakuje nas trojan, antywirus nas ochroni, ale wobec ataku phishingowego pozostanie on bezbronny.

Zadaniem takiego antywirusa jest ochrona systemu podstawowymi technikami zabezpieczającymi, więc nie mogą one konkurować z zaawansowanymi funkcjami płatnych wersji. Wybór jest duży, ale darmowy antywirus nie stanowi kompleksowej ochrony i nie umożliwia ubiegania się o pomoc techniczną.

W przypadku problemów jesteśmy pozostawieni sami sobie, a pomocy możemy szukać na forach internetowych. Komercyjne antywirusy typu “Antivirus” zawierają więcej opcji niż bezpłatne i poza silniejszą ochroną, można najczęściej liczyć na wsparcie techniczne, które często okazuje się pomocne.

Dlaczego płatny antywirus jest skuteczniejszy od darmowego?

Płatny antywirus to rozwiązanie bardziej zaawansowane, wyposażone w innowacyjne moduły i zabezpieczenia. Chronią pamięć komputera, eliminują potencjalne zagrożenia i zapewniają całkowitą ochronę zarówno urządzenia, jak i naszej prywatności. Posiadają wiele niezwykle ważnych mechanizmów:

  • Skaner stron internetowych, który chroni przed zainfekowanymi witrynami i atakami phishingowymi.
  • Ochronę bankowości w postaci bezpiecznej przeglądarki lub mechanizmu kontroli sieciowej, która blokuje wszystkie połączenia poza jednym, ustanowionym z Bankiem.
  • Antyspam, który potrafi blokować spam na podstawie adresu IP nadawcy, analizy zawartego hiperłącza i załączników, a bardziej zaawansowane moduły mogą rozpoznać spam, analizując słowa kluczowe i zdjęcia.
  • Firewall, który blokuje połączenia dla nieznanych i niebezpiecznych aplikacji.
  • Kontrolę rodzicielską, która pozwala blokować treści internetowe.
  • Skaner podatności, czyli regularne aktualizacje systemu i aplikacji, które zapobiegają atakom na nieaktualne oprogramowania i wtyczki.
  • Optymalizator systemu, który pozwala dbać o system operacyjny pod względem wydajności, czyszcząc dysk ze zbędnych plików.
  • Ochronę prywatności, która blokuje śledzące strony internetowe i treści umożliwiające identyfikację użytkownika.
  • I wiele innych modułów…

Jeśli regularnie korzystasz z internetu, robisz zakupy online, dokonujesz płatności, pobierasz pliki i aplikacje, grasz i często odwiedzasz portale społecznościowe, to dobry antywirus jest niezbędny. Chroni on przed zagrożeniami, o których często nie mamy pojęcia!

Oprogramowanie dba o bezpieczeństwo naszych danych osobowych, zapewnia anonimowość w sieci, blokuje zainfekowane strony, chroni przed włamaniami z zewnątrz… Zmywa naczynia, odkurza, robi pranie i gotuje 😉 – Nie, w tym niestety nie pomoże, ale i tak dużo potrafi!

- REKLAMA - Zewnętrzne linki