REKLAMA

Dropbox to bardzo popularna usługa umożliwiająca przechowywanie swoich danych w chmurze. Jest wykorzystywana w celach prywatnych i zawodowych.

Jednak czy przechowywanie danych w chmurze, szczególnie poprzez aplikację Dropbox, jest bezpieczne? Na co powinno uważać?

Czy Dropbox jest bezpieczny?

Jest w zasadzie bezpieczny, ale istnieją pewne scenariusze, w których zabezpieczenia Dropboxa okazują się za słabe. Wyciek danych z Dropboxa miał już miejsce kilka lat temu. Od tamtej pory firma ulepszyła swoje zabezpieczenia i stała się bardziej wiarygodna w oczach swoich klientów. Dropbox jednak nadal nie jest idealnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli bierze się pod uwagę przechowywanie wrażliwych danych firmowych.

Dropbox nauczył się na swoim ogromnym błędzie, który miał miejsce w 2012 roku (wyciek danych dziesiątek milionów użytkowników!), jednak należy pamiętać o tym, że Dropbox może w wyjątkowych sytuacjach udostępniać dane znajdujące się w chmurze osobom trzecim.

Dropbox działa oczywiście w zgodności z zasadami, które wprowadziło RODO, jednak w prawie istnieją wyjątki. Bezpieczeństwo Dropboxa stoi pod znakiem zapytania. Czy jest więc na rynku bezpieczniejsza alternatywa usług w chmurze? Oczywiście!

Dlaczego warto korzystać z chmury?

Prowadzenie swojej firmy w chmurze w ogóle, nie tylko przechowywanie danych, daje ogromną przewagę nad przedsiębiorstwami, które z takiego rozwiązania nie korzystają. Dlatego nie warto rezygnować z chmury całkowicie w imię bezpieczeństwa, bo jakby spojrzeć na sprawę szerzej, to coś takiego jak bezpieczeństwo nie istnieje.

Nawet pracując na stacjonarnych komputerach, obsługujących swoje własny, fizyczne serwery, istnieje możliwość awarii. A korzystanie z usług w chmurze może okazać się bezpieczniejszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę tę kwestię. Firmy oferujące usługi w chmurze starannie zabezpieczają się przed awariami, chociażby poprzez tworzenie kopii zapasowych. Największe bezpieczeństwo dają prywatne serwery wykupywane u usługodawcy, który może pochwalić się certyfikatami bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z chmury?

Choć trudno czasem to przyznać przed samym sobą, największym zagrożeniem dla konta użytkownika bywa sam użytkownik. Niestety najczęściej jest tak, że użytkownicy nie stosują się do podstawowych zasad „higieny” internetowej – mają słabe hasła, podają swoje hasła i dane w nieautoryzowanych miejscach czy klikają w podejrzane linki.

To tylko kilka z zagrożeń, jakie czekają na osoby korzystające z internetu. Korzystanie z usług w chmurze nigdy nie będzie bezpieczne, jeśli nie będzie się stosować podstawowych zasad bezpieczeństwa – bez względu na szyfrowanie danych.

Virtual Data Room

Virtual Data Room to idealna usługa dla firm, które potrzebują czegoś więcej niż zwykłe cloud-storage. VDR to zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na kompleksowe zarządzanie dostępnością i bezpieczeństwem plików w obrębie całego przedsiębiorstwa.

Informacje użyte w artykule pozyskaliśmy z publikacji na https://fordata.pl/bezpieczenstwo-dropboxa-co-powinna-wiedziec-twoja-firma/

- REKLAMA - Zewnętrzne linki