Będzie kolejność głosowania w II turze. Kto pierwszy?

Choć może się to wydawać oczywiste, że seniorzy, ciężarne czy rodzice z dziećmi powinni “pójść przodem”, rzeczywistość weryfikuje takt wielu osób. Tak więc coś, co zdawało by się funkcjonować na porządku dziennym, musi zostać uregulowane przepisami. Mowa o kolejności, w jakiej Polacy przystąpią do głosowania w II turze wyborów.

REKLAMA

W miniony czwartek do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

W projekcie tym zaproponowano, by w II turze wyborów prezydenckich obsługiwano w pierwszej kolejności seniorów powyżej 60 roku życia, rodziców z dziećmi do 3 lat, niepełnosprawnych, kobiety ciężarne, osoby z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego oraz ludzi, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Jak zapewniał na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, to rozwiązanie ma skrócić czas oczekiwania na oddanie głosu w lokalu wyborczym tym osobom, dla których było by to uciążliwe, biorąc pod uwagę kolejki, jakie mogą pojawić się ze względu na obowiązywanie pewnych obostrzeń sanitarnych w związku z epidemią.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. To jeszcze do tego trzeba będzie przed lokalem wyborczym ustawić coś w rodzaju komitetu kolejkowego do weryfikowania uprawnień. Znaczy się kolejna grupa osób do narażenia na zarażenie i do opłacenia. A teraz dwa najbardziej kontrowersyjne przypadki. Co do ciąży teoretycznie od pewnego czasu łatwo stwierdzić, ale te, przysłowiowe dzień po lub tak zwana radość o poranku. Jak to zweryfikować? Kolejny problem to wiek, też trudna sprawa, szczególnie dla kobiet. Nie każda ma PESEL wypisany na twarzy. A poza tym wygląd nie zawsze idzie w parze z PESEL-em. Oczywiście teoretycznie wystarczy okazać dowód osobisty, ale przecież nie wszyscy mają takie uprawnienia aby się gapić do naszego dokumentu.