Wybory a COVID-19. Jak będzie wyglądać głosowanie?

W niedzielę Polacy pójdą wrzucić swoje głosy do urn. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, wybory odbędą się w specjalnym reżimie sanitarnym. Jak ma wyglądać cały proces i jakie obostrzenia będą obowiązywały? Wątpliwości rozwiało Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

REKLAMA

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Lokale będą czekały na chętnych między godziną 7:00 a 21:00. Ze względu na COVID-19 zagłosować można też korespondencyjnie.

Jakie środki ostrożności?

Podstawowymi wytycznymi, które mają przyczynić się do przeprowadzenia wyborów w sposób bezpieczny, jest obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowanie minimum dwumetrowego dystansu. Osoby, które nie mogą ze względów zdrowotnych nosić maseczek, nie potrzebują specjalnego zaświadczenia. Członkowie komisji będą uprawnieni do tego, by poprosić głosujących o odsłonięcie maseczki celem ich identyfikacji.

Co ważne, jednocześnie w pomieszczeniu będzie mogła znajdować się jedna osoba na 4 metry kwadratowe, poza członkami komisji itd. Zalecane jest też regularne wietrzenie sali – co godzinę, przez minimum 10 minut.

Jak informują MZ i GIS na wejściu do lokali wyborczych dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk. Ci, którzy nie chcą z nich korzystać, powinni głosować w jednorazowych rękawiczkach. Zaleca się także udostępnienie środków, które pozwolą zdezynfekować na przykład długopisy czy ścianki urn. Każdy może też zaopatrzyć się w swój własny długopis.

Na wyposażenie obwodowych komisji wyborczych składać się będą jednorazowe rękawice ochronne, płyny do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice. Między jej członkami konieczne jest także zachowanie minimum 1,5 metra odstępu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki