REKLAMA

Pyszna i aromatyczna kawa to nie tylko odpowiednio dobrane ziarna. Aby zbawienny napój smakował jak najlepiej, musi być przygotowany przez odpowiedni sprzęt. Jeżeli w swojej kuchni posiadasz już kolbowy ekspres do kawy, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak prawidłowo pielęgnować ten rodzaj maszyny zaparzającej. Naprawa ekspresów do kawy może być kosztownym wydatkiem, dlatego lepiej zapobiegać zniszczeniom. Postaram się przedstawić najlepsze sposoby, by odpowiednio zadbać o ekspres.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Musisz uświadomić sobie, że jeżeli używasz wody niskiej jakości (np. prosto z kranu) do przygotowania kawy, kamień bardzo szybko osiądzie na Twoim ekspresie. Wtedy, naprawa ekspresu będzie jedynym wyjściem. Dlatego, aby zachować jak najdłużej zdrową kondycję urządzenia, należy używać tylko i wyłącznie wody filtrowanej. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny dzbanek, lub najlepiej zamontować w kranie filtr oczyszczający wodę.

Kamienia w ekspresie nie da się całkowicie wyeliminować, jednak można skutecznie zapobiegać jego pojawianiu się. Można kupić gotowy środek odkamieniający w tabletkach lub w płynie (podobnie jak w przypadku odkamieniania czajnika). Na opakowaniu znajdziesz instrukcję przyrządzenia roztworu, którą następnie wlej do maszyny. Po uruchomieniu, pozwól tylko na obieg niewielkiej ilości wody i wyłącz sprzęt. Po 20 minutach powtórz proces. Następnie, uruchom maszynę używając czystej wody (najlepiej tę czynność powtórzyć dwa razy, aby dokładnie pozbyć się resztek płynu do odkamieniania).

Czyszczenie ekspresu do kawy

Ekspres kolbowy, który nie posiada automatycznego trybu czyszczenia (tak jak np. ekspresy automatyczne) musisz pielęgnować za pomocą proszku czyszczącego i ślepego sita. Po umieszczeniu go w kolbie ekspresu włącz tryb parzenia kawy i po 5 sekundach wyłącz. Taki cykl należy powtórzyć pięciokrotnie, a szósty raz wykonaj tę czynność bez proszku czyszczącego. Dzięki temu, oczyścisz ekspres i pozbędziesz się resztek substancji. Sitko wraz z kolbą umyj pod bieżącą wodą, używając bezwonnego alkoholu. W ten sposób pozbędziesz się resztek kawy i tłustego osadu.

Urządzenie do spieniania mleka

Dysza do spieniania mleka to miejsce, w którym często pojawia się twardy i trudny do usunięcia mleczny kożuch. Jeżeli chcesz uniknąć ręcznego zdrapywania mleka z dyszy, warto po każdym użyciu przetrzeć ją wilgotną ściereczką i przepuścić przez jej wnętrze parę wodną. W sklepach możesz kupić również środek czyszczący mleczne osady. Wystarczy zanurzyć rurkę i uruchomić tryb spieniania. Następnie, pozbądź się płynu czyszczącego poprzez ponowne przepuszczenie pary wodnej.

Dbaj o swój ekspres również z zewnątrz

Warto dbać o własne urządzenie również z wierzchu. Zaniedbany ekspres nie wygląda ładnie, a to wpływa również na jego użytkowość. Jeżeli chcesz po jakimś czasie sprzedać ekspres, warto zadbać o jego dobry wygląd. Zmywanie dawno niewycieranego osadu z kawy i z mleka, oraz kurzu, który przykleja się do tłustego nalotu to naprawdę nic przyjemnego. Miejmy na uwadze to, ze ekspres kolbowy to urządzenie przygotowujące kawę, którą następnie spożywamy. Warto o tym pamiętać i dbać o higienę naszej zbawiennej maszyny.

Raz do roku przegląd w zaufanym serwisie

Warto raz w roku udać się do sprawdzonego serwisu, w którym profesjonaliści będą mogli zajrzeć do serca Twojego ekspresu. Pozwoli to na wychwycenie ewentualnych i drobnych usterek odpowiednio wcześnie. Klinika Ekspresów zadba o to, by prawidłowo zakonserwować Twój sprzęt dzięki czemu posłuży Ci na długie lata.

źródło zdjęcia: pixabay.com

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ