REKLAMA

Bitcoin należy do grupy najpopularniejszych kryptowalut. Zgromadziłeś w swoim wirtualnym portfelu cyfrowe monety i chcesz je wymienić na gotówkę? Przeczytaj i dowiedz się, jak szybko oraz bezpiecznie sprzedać bitcoiny i skąd będziesz mógł w prosty sposób je wypłacić.

Sprawdź kursy

Bitcoin to zdecentralizowana kryptowaluta. Jej obieg jest niezależny od jakichkolwiek państw i instytucji (państwowych lub międzynarodowych). Nie posiada ona banku centralnego, transakcje są szybkie i w pełni anonimowe. Te zalety oznaczają jednak jednocześnie niestabilność. Pamiętaj, że kurs bitcoina zmienia się cały czas. Pierwszym krokiem powinno być więc jego śledzenie i wybranie odpowiedniego momentu na spieniężenie środków zgromadzonych w tej wirtualnej walucie.

 

Sprzedaż bitcoina za pośrednictwem giełdy internetowej

Pierwszą możliwością dla osób planujących sprzedaż bitcoinów są specjalne giełdy online. Są to platformy, które umożliwiają wymianę kryptowaluty na tradycyjną walutę –  euro. Przelewana kwota jest przeliczana po obowiązującym aktualnie kursie. Następnie z konta założonego w platformie można wymienioną sumę w euro przesłać na swój rachunek bankowy, gdzie będzie normalnie doliczona do salda (oczywiście musi to być rachunek walutowy obsługujący euro).

Jak skorzystać z giełdy internetowej? Poszczególne platformy mają swoje własne regulaminy, ale działają na bardzo podobnych zasadach. Najczęściej potrzebna jest do tego aplikacja mobilna (dostępna np. w Google Play).

Pierwszym krokiem jest założenie konta (rejestracja) w serwie obsługującym giełdę. Należy tutaj podać swoje imię i nazwisko (prawdziwe), adres e-mail i stworzyć własne hasło (ważne, aby było na tyle silne, aby nikt się nie włamał na zakładane konto). Następnie serwis powinien przesłać na podany adres e-mail link aktywacyjny, który należy kliknąć w celu aktywacji założonego właśnie konta. Strona może zostać dodatkowo zabezpieczona koniecznością wprowadzenia swojego numeru telefonu. Na podany numer serwis prześle wtedy kod aktywacyjny. Teraz serwis musi zweryfikować Twoją tożsamość. Sprawdzonym sposobem jest np. przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu oraz zdjęcia selfie, na którym trzymasz ten dokument. To pozwala zabezpieczyć transakcje przed nadużyciami.

Po założeniu konta w platformie giełdy online, można już sprzedać bitcoiny. Wystarczy zalogować się w serwisie, wybrać odpowiednie polecenie (np. „sprzedaj”) i kryptowalutę. Po przeliczeniu wpisanej sumy na euro i zatwierdzeniu transakcji, środki już w około kilka minut powinny zostać przypisane do konta w serwisie.

 

Sprzedaż bitcoina przez bankomat

Na rynku funkcjonują tzw. bitcoinomaty – specjalne bankomaty. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się dla użytkowników, którzy chcą sprzedać swoje bitcoiny, a jednocześnie pozostać anonimowi. Większość działających urządzeń nie weryfikuje tutaj tożsamości. Warto jednak pamiętać, że ograniczeniem zwykle jest określona suma (2000 euro), a prowizje za wypłaty są wyższe niż te naliczane przez giełdy online. Tutaj bitcoiny zamienia się bezpośrednio na gotówkę.

W serwisach dotyczących kryptowalut z powodzeniem można znaleźć aktualne adresy bitcoinomatów dostępnych w polskich miastach (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Sopocie, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Gliwicach, Zabrzu, Bydgoszczy, Białymstoku). Poszczególne bitcoinomaty działają na takich samych zasadach na całym świecie (podobnie, jak bankomaty), dlatego z ich obsługą nie powinieneś mieć problemu.

 

Jak sprzedać bitcoiny za pośrednictwem bitcoinomatu? Wystarczy kilka kroków:

 

 • wybierz bitcoina – niektóre urządzenia obsługują także inne kryptowaluty,
 • wybierz metodę transakcji – bankomat może pozwalać także na kupno, a Ciebie interesuje „sprzedaż”,
 • wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić – najczęściej kwota powyżej 2000 euro wymaga dodatkowej weryfikacji. Mniejsze kwoty można wypłacać bez weryfikacji,
 • gdy nie ma kwoty, która Cię interesuje, możesz wprowadzić ją ręcznie,
 • odbierz potwierdzenie – wybierz opcję wysłania wiadomości SMS z powiadomieniem o zakończeniu transakcji (nie jest to obowiązkowe, ale dodatkowo zabezpieczy transakcję). Bankomat wydrukuje potwierdzenie, na którym będzie adres portfela bitcoina. Teraz musisz wysłać bitcoiny ze swojego portela kryptoalut na podany na wydruku adres (podany w formie tekstowej i jako QR),
 • gdy odbiorca otrzyma wysłane bitcoiny, możesz wypłacić pieniądze.

 

Działanie bitcoinomatu jest bardziej złożone niż tradycyjnego bankomatu. Kryptowaluta i sieć blockchain działają inaczej niż system finansowy. Tutaj niezbędne jest ręczne przesłanie bitcoinów, ponieważ dostawca bankomatu musi je otrzymać, automatycznie przeliczyć na aktualny kurs i dopiero wypłacić. Przy wypłacie z tradycyjnej karty nie trzeba wysyłać najpierw gotówki.

 

Jak przesłać bitcoiny do bitcoinomatu?

Bitcoiny do bitcoinomatu możesz przesłać z dowolnego portfela bitcoin (także założonego na stronie giełdy online). Cała transakcja może zająć nawet 30 minut, dlatego niekoniecznie wszystkie operacje musisz przeprowadzać stojąc przy fizycznym bankomacie. Możesz udać się do niego dopiero z otrzymanym w wiadomości SMS kodem.

 

Aby przesłać bitcoiny:

 

 • zaloguj się na swoje konto i wybierz opcję „moje portfele”,
 • wybierz z listy kryptowalut bitcoina,
 • wybierz opcję „wyślij”,
 • podaj adres odbiorcy (przepisz go z potwierdzenia, które otrzymałeś na wydruku z bitcoinomatu lub zeskanuj zawarty na nim kod QR) i ilość bitcoinów do przesłania,
 • sprawdź dane,
 • wybierz opcję „wyślij bitcoin”,
 • potwierdź transakcje,
 • zeskakuj otrzymane w wiadomości SMS potwierdzenie i wyciągnij gotówkę z bitcoinomatu.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki