REKLAMA

Fotowoltaika – tania energia dla domu i firmy

Odnawialne źródła energii stają się coraz powszechniejszą formą oszczędności w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Wiele osób stawia na instalacje fotowoltaiczne z różnych względów. Sprawdźmy dlaczego.

Gwiazda, wokół której krążymy, świeci nieustannie. Możemy więc założyć, że po każdej nocy przyjdzie nowy dzień. Nie mamy jednak wpływu na to, kiedy i jak mocno będzie wiał wiatr. Dlatego też większą popularnością wśród odbiorców indywidualnych i firmowych cieszą się panele solarne. Do ich działania niezbędne jest Słońce, ale będą one pracowały nawet w pochmurny dzień. Na dobrą sprawę wystarczy, aby było jasno. Oczywiście ma to wpływ na wydajność, podobnie jak w naszej strefie klimatycznej pory roku. Na co więc zwrócić uwagę, gdy po głowie chodzi nam pomysł zainstalowania paneli fotowoltaicznych?

Czy to się opłaca?

Odpowiedź jest przewrotna, gdyż montaż paneli może się opłacać, ale nie jest regułą, że w każdym wypadku. W sytuacji, gdy nasze rachunki za prąd oscylują w granicach 100-150zł miesięcznie, to inwestycja z punktu widzenia rachunku ekonomicznego jest niezasadna. W tym wypadku należałoby rozważyć bardzo małą instalację. Mimo tego, że będzie ona skromniejsza, to i tak będziemy musieli ponieść relatywnie wysokie koszty zakupu paneli, inwertera, konstrukcji, a także samych kosztów pracy. Nie mniej, gdy czujemy, że jesteśmy częścią natury i zależy nam na niej, to panele są zawsze dobrą decyzją. Więcej przydatnych informacji, porad i kalkulacji znaleźć można na panele fotowoltaiczne (obszar: Śląsk) lub na https://minutor-energia.pl/.

Obecnie panele fotowoltaiczne są coraz częściej widziane na dachach domów jednorodzinnych, ale także przedsiębiorstw lub ich najbliższego otoczenia. Nie chodzi już o dofinansowania czy ulgi podatkowe. Instalacja solarna to realna oszczędność pieniędzy, które zostają w naszej kieszeni. Wybór odpowiedniego systemu przekłada się na jego wydajność i trwałość. Zawsze należy pamiętać o serwisie, który powinien być przeprowadzony przynajmniej raz na 5 lat. Zwrot z inwestycji nie pojawia się od razu i wymaga czasu. W przypadku każdego projektu może to być inny okres, ale trzeba przyjąć, że w przypadku domów jednorodzinnych będzie to ok. 10 lat. Jeżeli nie planujemy przeprowadzki w takiej perspektywie czasowej, to panele fotowoltaiczne również są dobrym pomysłem.

Prosumencie – ile mocy potrzebujesz?

Prosument to osoba, która produkuje energię elektryczną, zużywa ją, a nadwyżki kieruje do sieci. Gdy zapotrzebowanie rośnie, pobiera wypracowaną lub dodatkową energię z „magazynu”, czyli wspomnianej sieci krajowej. Ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb uzależniona jest od naszej konsumpcji. Na nią w przypadku domu jednorodzinnego składają się wszystkie urządzenia elektroniczne wymagające źródła prądu. Ogólna energochłonność determinuje ilość wykorzystywanej mocy na bieżące potrzeby. Różnica trafia zwykle do sieci, z której w każdej chwili może być pobrana, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdarzają się konstrukcje, których celem jest zapewnienie na tyle dużej ilości energii, aby pokryła ona zapotrzebowanie na prąd z uwzględnieniem ogrzewania domu. Dzięki temu nasza nieruchomość będzie nie tylko ekologiczna, ale naprawdę czysta.

Więcej mocy

Zdecydowanie więcej mocy potrzebują biura i firmy, a zwłaszcza te produkcyjne. Jeżeli takie przedsiębiorstwo posiada sporą powierzchnię dachu lub ma do dyspozycji tereny otaczające budynki, to warto przekalkulować zasadność takiego projektu. Może okazać się, że zapewnimy nie tylko ciepłą wodę pracownikom, ale zmniejszymy swoje rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent. W perspektywie czasu możemy spodziewać się podwyżek cen prądu. Zbudowanie optymalnej dla naszego przedsiębiorstwa instalacji, przyniesie realne korzyści w postaci niższych rachunków za energię pobraną z sieci. Zasadność takiego projektu warto przedyskutować z osobami, które na co dzień mają do czynienia z panelami fotowoltaicznymi – link powyżej.

Niniejszy artykuł pozbawiony jest przykładów konkretnych instalacji z prostej przyczyny. W wypadku każdego projektu decyzje inwestorów dotyczące jakości paneli, ich ilości, a także potrzeb bywają bardzo różne. Dlatego kilkuminutowa rozmowa ze specjalistą będzie bardziej owocna niż opieranie swojej wiedzy na obcych nam założeniach. Nie mniej tematyka paneli fotowoltaicznych to elektryzujący temat. Obecnie nie mówi się o nim w kontekście ciekawostki, ale jako narzędzia do optymalizacji wydatków na energię elektryczną. Ponadto ograniczamy emisję CO2, a dzięki temu nasz domu lub firma stają się przykładem działań proekologicznych. W ten sposób pomagamy sobie i naturze.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki