Dwaj kolejni górnicy z kopalni ZG Sobieski zakażeni koronawirusem. Obecnie z członków załogi jaworznickiej kopalni choruje 5 osób – dwa ostatnie przypadki potwierdzono 19 czerwca.

REKLAMA

Jak udało nam się dowiedzieć, dwaj górnicy zarazili się najprawdopodobniej od pracownika kopalni, u którego koronawirusa potwierdzono 12 czerwca. Należeli do drugiej przebadanej grupy kilkudziesięciu osób, które mogły mieć kontakt z zakażonym. Z pierwszej grupy badanych, liczącej ponad 30 osób, jedna była zakażona.

Oprócz górników, chorują też członkowie ich rodzin – w każdej z dwóch rodzin po jednej osobie.

Obaj górnicy przebywają w izolacji domowej. Czują się dobrze.

Tauron Wydobycie wydał komunikat w sprawie zakażeń w jaworznickim ZG Sobieski:

W Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie potwierdzono łącznie pięć przypadków zarażenia koronawirusem.

Kolejne pozytywne wyniki testu na koronawirusa potwierdzono u osób w wyizolowanej po pierwszym przypadku grupie ryzyka.

Źródło zarażenia pochodziło spoza kopalni.

Po wykryciu pierwszego przypadku zarażenia w ZG Sobieski 12 czerwca, bezzwłocznie wyodrębniono grupę pracowników, którzy mogli mieć kontakt z zarażonym i zgodnie z wdrożonymi na kopalni procedurami skierowano ich na kwarantannę.

Zarażeni pracownicy czują się dobrze. Nie są też hospitalizowani. 

Trwa wykonywanie testów wśród pozostałych pracowników kopalni skierowanych na kwarantannę.

Dalsze czynności związane z tą grupą pracowników, zgodnie ze swoimi procedurami,  prowadzą obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

– Koncentrujemy się na minimalizacji zagrożenia koronawirusem w trosce o utrzymanie miejsc pracy. Dzięki wdrożonym z początkiem pandemii procedurom przeciwwirusowym w zakładach górniczych możemy obecnie szybko reagować na stwierdzone niebezpieczeństwo – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Sztab kryzysowy TAURON Wydobycie jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi.  Załoga kopalni jest na bieżąco informowana o sytuacji i istotnej roli profilaktyki zdrowotnej.

– Wszystkie procedury wprowadzone w zakładzie górniczym w związku z sytuacją epidemiczną zadziałały do tej pory prawidłowo. Systematycznie przeprowadzana jest dezynfekcja ciągów komunikacyjnych na terenie zakładu. Sytuacja nie ma wpływu na zapewnienie ciągłości produkcji zakładu górniczego. – mówi Roman Gąska, dyrektor techniczny ZG Sobieski. – Służby kopalniane wspierają jednocześnie pracowników przebywających na kwarantannie i  z nimi w kontakcie telefonicznym.  W Spółce działa także specjalny numer telefonu, pod którym każdy może porozmawiać z profesjonalnym psychologiem i uzyskać motywujące wsparcie – podkreśla dyrektor ZG Sobieski.

Wszystkie wykonane czynności są zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Chorobę przebyło do tej pory dwóch pracowników TAURON Wydobycie z ZG Janina i ZG Brzeszcze, którzy obecnie maja status ozdrowieńców.

Więcej o pozostałych zakażeniach w kopalni:

Trzeci przypadek koronawirusa w ZG Sobieski. Zakażona również rodzina górnika

Drugi przypadek koronawirusa na kopalni TAURON Wydobycie w Jaworznie

Koronawirus na kopalni TAURON Wydobycie w Jaworznie

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki