REKLAMA

Certyfikat SSL to najtańszy i najłatwiejszy sposób zabezpieczenia strony internetowej. Na rynku można znaleźć różne typy takich certyfikatów. Wyjaśniamy, czym się różnią i który warto wybrać.

Coraz więcej stron internetowych jest zabezpieczanych certyfikatem SSL. Z jednej strony to narzędzie bezpieczeństwa i ochrony danych, a z drugiej – jest sygnałem dla użytkowników, że właściciel witryny dba o ich bezpieczeństwo. Dzięki protokołowi SSL połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem jest szyfrowane, co chroni przed nieautoryzowanym przechwyceniem danych.

Dlaczego warto mieć certyfikat SSL?

Certyfikat SSL stał się już właściwie powszechny. Zieloną kłódkę można zobaczyć już nie tylko przy adresach stron www banków, operatorów płatności czy ubezpieczycieli, ale również na wielu innych witrynach. Takie szyfrowanie jest szczególnie konieczne tam, gdzie zbierane są różne dane od użytkowników. Mogą to być na przykład sklepy internetowe, ale i blogi zapisujące czytelników na newslettery. Certyfikat SSL zabezpiecza przetwarzane dane, buduje zaufanie użytkowników do witryny, a do tego ułatwia działania SEO. Warto dodać, że strony www bez certyfikatów SSL są oznaczane przez przeglądarki jako niezabezpieczone.

Certyfikat SSL można znaleźć w ofercie dobrych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Zwykle mamy do wyboru certyfikaty o różnym typie walidacji.

Certyfikat DV

Pierwszy typ certyfikatu to DV, czyli Domain Validation. Tutaj walidacja odbywa się tak naprawdę automatycznie. Wystawca certyfikatu DV sprawdza tylko w systemie DNS, czy podmiot występujący o certyfikat jest rzeczywiście właścicielem danej domeny. Nie jest wymagana weryfikacja danych organizacji. W przypadku takiego certyfikatu pojawiają się tylko informacje o nazwie domeny, ale użytkownik niczego nie dowie się o jej właścicielu. Taki certyfikat można otrzymać najszybciej i wykorzystuje się go raczej do najprostszych witryn, blogów.

Certyfikat OV

Z wyższym stopniem walidacji mamy do czynienia w przypadku certyfikatów OV, czyli Full Organization Validation. Tym razem weryfikowana jest nie tylko domena, ale również właściciel danej strony internetowej. Dzięki temu w certyfikacie pojawia się więcej informacji niż w przypadku DV. Użytkownik może zobaczyć nazwę i dane firmy będącej właścicielem domeny. Certyfikat OV jest polecany przede wszystkim sklepom internetowym, stronom administracji publicznej, witrynom korporacyjnym itp.

Certyfikat EV

Certyfikatem SSL o najwyższym stopniu walidacji jest EV, czyli Extended Validation i jest to najwyższy stopień zabezpieczenia protokołem SSL. Podmiot otrzymujący taki certyfikat jest drobiazgowo sprawdzany. Weryfikowane są dane rejestrowe firmy, jej umowy oraz prawo do danej domeny. Certyfikaty EV są używane przede wszystkim przez instytucje finansowe czy placówki medyczne.

Bez wątpienia certyfikat SSL to łatwy sposób na zabezpieczenie danych użytkowników danej strony internetowej. Warto jednak pamiętać o dobraniu do rodzaju witryny typu walidacji certyfikatu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki