Boże Ciało na cmentarzu cholerycznym

REKLAMA

Na dawnym cmentarzu cholerycznym odbędzie się w Boże Ciało wyjątkowa msza św. polowa.  Do cmentarza cholerycznego dotrzeć można jadąc ul. Górnośląską w ul. Żeromskiego i dalej drogą polną. Jest to jeden z kilku jaworznickich cmentarzy, na których grzebano zmarłych podczas epidemii cholery. Po dawnym cmentarzu pozostał jedynie krzyż, początkowo drewniany, teraz betonowy z figurką Matki Boskiej. Współcześnie w czasach pandemii msza ta i jej miejsce mają wyraz symboliczny. Będzie to msza odprawiona przez księży parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. Odbędzie się o godz. 11.30. Msza będzie relacjonowana na żywo na www.jaw.pl i na stronie internetowej parafii.

 

Odbędą się tez trzy inne msze św. Pierwsza z nich o godz. 8.30 przy ul. Jaworznickiej 35 przed budynkiem Pro-Familia-Med, kolejna o godz. 10.00 przy kapliczce na ul. Batorego. O godz. 13.00 msza odprawiona zostanie na boisku do koszykówki przy ul. Słonecznej.

W jeleńskiej parafii św. Krzyża procesja wokół kościoła odbędzie się po mszy św. o godz. 9.00.

Wierni parafii Miłosierdzia Bożego na Borach uczestniczyć będą w procesji po mszy św. o godz. 16.00. W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Długoszynie procesja obędzie się po mszy św. o godz. 10.00. Będzie wiodła do czterech ołtarzy, które pobudowane zostaną w tych samych miejscach, co w ubiegłym roku. Parafianie jaworznickiej kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny uczestniczyć będą w procesji wokół kościoła po mszy św. o godz. 10.30.

Procesja Bożego Ciała jaworznickiej kolegiaty, 20 czerwca 2019r.

W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Os. Stałym procesja odbędzie się po mszy św. o godz. 10.30. Będzie wiodła ulicami Maksymiliana Kolbego, Powstańców Śląskich, Kamińskiego, Armii Krajowej i Tysiąclecia. Tradycyjnie wierni wszystkich parafii dekorować będą okna swoich domów, co ma być świadectwem ich wiary.

Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak wydał rozporządzenie, które odnosi się m.in. do tegorocznych procesji Bożego Ciała. Może w nich uczestniczyć dowolna ilość osób. Podczas procesji wierni zobowiązani są do zachowania między sobą odległości co najmniej 2 m., jeśli nie będzie to możliwe wierni muszą zakrywać maseczką usta i nosa. Rozporządzenie stanowi: „Roztropnym będzie, by w Boże Ciało procesja wokół kościoła organizowana była po każdej czy też po kilku mszach świętych”.

Ela Bigas

- REKLAMA - Zewnętrzne linki