Jaworzno i jego “Wizja Zero” znalazła się w trójce nominowanych do nagrody EU Urban Road Safety Award. Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską dla miejsc, które w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego w miastach.

REKLAMA

Wśród nominowanych do pierwszej nagrody znalazło się miasto Jaworzno ze swoja “Wizja Zero”. Czy wizją braku śmiertelnych wypadków w mieście, osiągnięta dzięki zmianom w infrastrukturze drogowej. Do tego zadania możemy zaliczyć, zwężanie dróg, doświetlenie przejść dla pieszych i zabudowanie infrastruktury wymuszającej na kierowcach zmniejszenie prędkości, budowę ścieżek rowerowych, uruchomienie elektrycznego transportu publicznego.

Materiał wideo na temat wizji zero przygotowany przez UM Jaworzno przygotowany specjalnie na konkurs w wersji angielskiej.

Nagrodę główną zdobyła, Pontevedra, miasto w Hiszpanii. Miasto to wyeliminowało całkowicie ruch samochodów w śródmieściu.

To duże wyróżnienie jaworznickiej “Wizji Zero”. Na ten cel władze samorządowe wydają w mieście ogromne pieniądze. Mieszkańcy mają na ten temat różne opinie. Nie wszyscy zgadzają się na to, aby w tak duże środki były wydawane na zwężanie dróg, inni wskazują, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest bezcenne i nie da się tego wycenić.

Paweł Silbert chwali Tomasza Toszę i cieszy się ze zwężania dróg

 

 

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Dlatego powinniśmy iść śladem Pontevedry i nie tylko zwęzić ulice (tam są dużo węższe niż w Jaworznie), ale też wyeliminować z nich nadmiar samochodów (przenieść ruch tranzytowy na obwodnice). Wizja zero spełniła się w Pontevedrze już dawno temu, ale to nie wystarczyło do wygrania konkursu.