Przyjęto ustawę o wyborach hybrydowych, to znaczy będzie możliwość glosowania w lokalach wyborczych oraz będzie możliwość głosowania korespondencyjnego. Przez sytuację epidemiologiczna na Śląsku istnieje możliwość, że w Jaworznie głosowanie odbędzie się tylko korespondencyjnie.

– Dzisiaj widzimy sytuację dużego ogniska na Śląsku. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli tam przeprowadzić wybory tradycyjne – powiedział w wywiadzie dla RMF FM minister Łukasz Szumowski.

REKLAMA

głosami posłów PiS oraz Konfederacji – przyjął ustawę o tegorocznych wyborach prezydenckich. Wszystkie trzy czytania projektu zostały przeprowadzone w kilka godzin – dzień po jego prezentacji. W trakcie debaty na sali plenarnej politycy opozycji podkreślali, że takie tempo prac w przypadku tak ważnej ustawy może doprowadzić wyłącznie do pogłębienia chaosu.

– Dyskutowaliśmy ustawę ustrojową, właściwie ustawę, która jest jedną z najważniejszych ustaw regulujących życie społeczne. Nie można przez 2, 3, 4 godziny dyskutować nad tak ważnymi sprawami i przechodzić do 3. czytania i do głosowania nad całością – mówił z trybuny Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

– Chcemy z wami rozmawiać, chcemy pracować nad dobrymi rozwiązaniami w kodeksie wyborczym, ale nie spec ustawą, która jest składana i uchwalana w ciągu 24 godzin, bo wy jak zawsze coś zepsujecie – krytykował tryb prac Borys Budka z PO.

– Ta ustawa jest specustawą dlatego, że jest uchwalana w sytuacji absolutnie niezwyczajnej, w sytuacji, do której doprowadziła obstrukcja Senatu, bo nie pracował senat 40 dni, i obstrukcja w wielu samorządach, dlatego jest ta specustawa, bo musimy wykonać obowiązek konstytucyjny wobec państwa i przeprowadzić wybory na prezydenta – argumentował Przemysław Czarnek z PiS.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki