Na dzisiejszej (27 maja) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in. o częściowym zniesieniu konieczności noszenia maseczek oraz zniesieniu limitu osób w sklepach czy kościołach. Wkrótce mogą zostać otwarte też kina.

Maseczki wszędzie tam, gdzie możliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu, nie będą wymagane od 30 maja:

REKLAMA

Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe – powiedział Morawiecki.

Również od 30 maja zostaje zniesiony limit osób w barach, kawiarniach i restauracjach – ciągle jednak z zachowaniem dystansu i z obowiązkiem zakrywania twarzy.

W sklepach i kościołach zostanie zniesiony limit osób, dalej konieczne będą jednak maseczki:

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny – mówił premier.

Otwarte mogą zostać od 6 czerwca m.in instytucje kultury jak kina czy teatry oraz obiekty rekreacyjne jak siłownie i kluby fitness:

Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod trzema warunkami: to nie jest obowiązek – to możliwość; wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych oraz zgromadzeń na powietrzu do 150 osób – jednak z zachowaniem odpowiednich wymagań sanitarnych.

Morawiecki stwierdził również, że Polska poradziła sobie z epidemią znacznie lepiej niż najbogatsze kraje świata:

– Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata. Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem – 27 zgonów na mln mieszkańców – stwierdził premier.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki