REKLAMA

Przyzwyczailiśmy się już do wykorzystywania internetu w niemal każdym możliwym celu. Robimy zakupy online, wyszukujemy potrzebne nam informacje, płacimy rachunki, umawiamy wizyty, pracujemy, a także – uczymy się. Nauka angielskiego online to również świetny pomysł. Jest wygodna, pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a także gwarantuje bezpieczeństwo. Jak uczyć się angielskiego przez internet skutecznie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Czy samodzielna nauka angielskiego do dobry pomysł?

Wiele osób decyduje się na samodzielną naukę angielskiego w domu, wierząc, że dzięki łatwo dostępnym materiałom, zarówno dydaktycznym, jak i autentycznym, które znajdziemy w internecie, szybko opanują język Brytyjczyków i Amerykanów bez pomocy nauczyciela. Czy to faktycznie możliwe? Jak wszystko, także samodzielna nauka ma zalety, ale też wady.

Zalety nauki języka angielskiego samemu

Zacznijmy od pozytywów. Nauka bez lektora ma ich kilka i mogą one wydawać się całkiem atrakcyjne.

Najtańsza forma nauki

Nie ukrywajmy, wysokość kosztów to istotny argument w przypadku większości osób. Do zalet samodzielnej nauki angielskiego bez wątpienia należy zaliczyć fakt, że jest ona praktycznie bezpłatna, a przynajmniej o wiele tańsza niż kursy języka angielskiego online z lektorem.

Elastyczność

Ucząc się samodzielnie, decydujesz o intensywności, tematyce, godzinach, ilości czasu poświęconego na naukę i użytych materiałach. Oznacza to, że ta forma podnoszenia swoich umiejętności jest wyjątkowo elastyczna i dostosowana do Twoich potrzeb.

Nie musisz dojeżdżać do szkoły językowej

Decydując się na tradycyjną formę nauki angielskiego w szkole stacjonarnej, zgadzasz się na konieczność dojazdów w określonych porach na lekcje. Jeśli uczysz się angielskiego przez internet we własnym zakresie, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także czas, który musiałbyś poświęcić na dotarcie na zajęcia. W przypadku osób mieszkających poza miastem taki dojazd zabiera często więcej czasu niż same lekcje.

Wady samodzielnej nauki języka angielskiego

Niestety, ogromne zalety samodzielnej nauki nie są w stanie zrównoważyć jej wad i deficytów, mających ogromny wpływ na skuteczność i osiąganie wymarzonych efektów.

Utrwalanie błędów

Utrwalanie błędów to jedno z największych zagrożeń w nauce języka bez pomocy doświadczonego lektora. Bardzo często sam nie jesteś w stanie wychwycić niepoprawnego stosowania jakiegoś słówka, błędnego zrozumienia struktury gramatycznej czy niewłaściwej wymowy lub stylu. Jeśli nie zwróci Ci na to uwagi lektor i nie skoryguje błędu, będziesz go powtarzał i utrwalał. Innymi słowy, będziesz uczyć się źle i nieskutecznie.

Spadek motywacji i systematyczności

Podstawą skutecznej nauki angielskiego jest systematyczna nauka. Ludzki mózg skonstruowany jest w taki sposób, że regularny kontakt z językiem, powtórki i angażowanie wszystkich zmysłów sprawiają, że nowa wiedza jest przyswajana, a następnie utrwalana. Samodzielna nauka często wiąże się ze spadkiem motywacji i robieniem dłuższych przerw w nauce, przez co słownictwo ulega zapomnieniu, a umiejętność konstruowania wypowiedzi znacząco spada.

Nie ćwiczysz konwersacji – najważniejszej umiejętności językowej

Kolejną poważną wadą samodzielnej nauki jest fakt, że nie masz możliwości ćwiczenia najważniejszej umiejętności, czyli prowadzenia konwersacji po angielsku. Powtarzanie na głos całych zdań, nagrywanie się czy rozmowa z samym sobą to świetne sposoby na naukę słownictwa i ćwiczenie, ale w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konwersacji z innym człowiekiem, a szczególnie z lektorem lub native speakerem. Ucząc się samodzielnie, po prostu pozbawiasz się szansy na to, aby nauczyć się dobrze mówić po angielsku.

Jak możesz uczyć się angielskiego w domu?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: “Jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu przez internet?” Okazuje się, że istnieje sporo sposobów na to, aby ćwiczyć angielski w zaciszu własnego mieszkania. Bardzo pomocny jest w tym Internet i jego bardzo bogate zasoby.

Oglądanie filmów na YouTube

To jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na to, aby ćwiczyć słuchanie i poszerzać znajomość angielskiego słownictwa. Zastanów się, ile czasu dziennie lub tygodniowo spędzasz, oglądając śmieszne filmiki, filmy instruktażowe lub śledząc swoich ulubionych youtuberów? Wystarczy, że przestawisz się na oglądanie podobnych treści w języku angielskim (dla ułatwienia możesz włączyć angielskie napisy, a jeśli jesteś na poziomie początkującym, zacznij od polskich). Dzięki temu przyzwyczaisz się do brzmienia języka angielskiego, a często powtarzające się słówka utrwalą się “same”.

Słuchanie podcastów o nauce angielskiego

Podcasty zdobyły szturmem serca milionów ludzi na świecie. Jeśli nie wiesz, czym są, wyjaśniamy – to radiowy odpowiednik Netflixa, czyli nagrania audycji radiowych, rozmów, wywiadów czy wykładów, które umieszczono w sieci, i które możesz odsłuchać w dowolnym momencie. Słuchanie podcastów to doskonały sposób na naukę angielskiego przez internet, ponieważ zmusza on do ćwiczenia umiejętności, która wielu osobom sprawia wiele trudności, czyli rozumienia ze słuchu.

Możesz wybierać spośród podcastów przygotowanych specjalnie z myślą o osobach uczących się angielskiego, np. BBC Podcasts – learning, lub British Council Podcasts. Możesz także zdecydować się na słuchanie autentycznych brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich czy australijskich podcastów, które bez problemu znajdziesz w internecie lub w Spotify.

Oglądanie filmów i seriali w języku angielskim

Kolejny przyjemny, a jednocześnie skuteczny sposób na naukę angielskiego z wykorzystaniem internetu, to oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej. Nawet jeśli jesteś miłośnikiem filmów z lektorem, lub – co gorsza! – wersji dubbingowanej, powinieneś pożegnać się z nimi raz na zawsze. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku filmów na YouTube, także śledzenie losów Twoich ulubionych bohaterów filmowych lub serialowych może znacząco poszerzyć Twój zakres słownictwa, utrwalić pewne struktury i oswoić z brzmieniem autentycznego angielskiego.

Kursy angielskiego online na platformach e-learningowych

YouTube, podcasty, filmy i seriale po angielsku doskonale sprawdzają się w roli dodatkowej formy nauki angielskiego online. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał nauki przez internet, powinieneś zdecydować się na kurs angielskiego online prowadzony przez sprawdzoną szkołę językową.

Dobry internetowy kurs angielskiego łączy w sobie większość zalet samodzielnej nauki z korzyściami płynącymi z uczestnictwa w profesjonalnie zorganizowanych zajęciach. Np. w  szkole języka angielskiego Speak Up sam decydujesz o tym, kiedy i jak często uczestniczysz w lekcjach online z lektorem, a grafik jest bardzo elastyczny i pozwala na bezproblemowe dostosowanie zajęć do Twoich obowiązków i życia osobistego. Lekcje z lektorem zapewniają możliwość regularnego ćwiczenia konwersacji. Indywidualne konsultacje z nauczycielem prowadzącym to gwarancja tego, że Twój plan zajęć jest optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki nieograniczonemu dostępowi do ćwiczeń na nowoczesnej platformie e-learningowej możesz doskonalić umiejętności z zakresu słownictwa, czytania, pisania, słuchania, gramatyki i wymowy, kiedy tylko zechcesz. Regularnie też sprawdzisz swoje postępy w nauce i łatwiej dostrzeżesz wyniki swojej pracy.

Podsumowanie

Nauka języka angielskiego online może być nie tylko skuteczna, ale także bardzo wygodna i przyjemna. Aby tak było, musisz jednak zadbać o systematyczność i rozwijanie wszystkich umiejętności językowych, w tym mówienia. Postaw na dobry kurs angielskiego dla dorosłych online, który zapewni Ci elastyczność i możliwość nauki z dowolnego miejsca na świecie, w miejscu i czasie, które sam wybierzesz.

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych online możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/angielski-online.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki