Spacerując w samotności po jaworznickich terenach zielonych, możemy dostarczyć sobie niezwykłych wrażeń związanych z poznawaniem przyrody. Tym razem udaliśmy się nie do lasu, a parku miejskiego w Jaworznie, gdzie o poranku mogliśmy zaobserwować różne gatunki ptaków.

REKLAMA

Kawkę można spotkać praktycznie wszędzie. W parku miejskim często przesiaduje na gałęziach różnych drzew. Tego ptaka można spotkać między blokami, często w okolicach śmietnisk. To ptak z rodziny krukowatych, podobnie jak jej siostra sroka, którą również możemy spotkać wśród zieleni. Kawkę charakteryzuje czarno-szare upierzenie. To niezwykle inteligentny ptak.

kawka na gałęzikawka po kąpieli

Srokę charakteryzuje kruczoczarna głowa, długi korpus z białym podbrzuszem oraz zazwyczaj długie lotki, wyrastające z kupra.

sroka

Budki dla szpaków, przylatujących na wiosnę są montowane na drzewach. Te płochliwe ptaki często z nich korzystają. Ich barwa mieni się kolorami słońca. W odróżnieniu od kosa, szpak jest krępej budowy ciała, ma krótki ogon, a po podłożu kroczy, nie skacze jak kos.

budka dla ptaków

szpak

Idąc ulicą, zlokalizowaną niedaleko parku spotkaliśmy kolejnego mieszkańca w Jaworznie. Sikorka modra często zagląda w różne zakamarki w poszukiwaniu pożywienia. Tak jak większość sikorek, jest niezwykle ciekawska, ale i płochliwa.

modraszka

Widać, że jaworznickie fontanny uruchomione ponownie na wiosnę, cieszą nie tylko zwykłego przechodnia. Korzystają z nich liczne zwierzęta. Szczególnie to źródło wody upodobały sobie gołębie, które licznie występują w naszym mieście. Gołąb nie jest ulubionym ptakiem przez mieszkańców, często ganiany za pozostawienie nieczystości na miejskich ławkach. Wynika to tylko z tego, że gołąb jest ufny człowiekowi, a póki go będziemy dokarmiać o każdej porze roku, tak już zostanie.

gołąbgołąb

Oczywiście ptaków pojawiających się w naszym mieście jest o wiele więcej, o każdym można wiele napisać. Opisujemy tylko te ptaki, które udało nam się upolować za pomocą obiektywu, a także stanowią jakąś niespodziankę.

jargal

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki