Wybierając się na samotny spacer po okolicy, można zaobserwować ciekawe zwierzęta, choćby ptaki. My w Jaworznie fotografowaliśmy kilka gatunków dla czytelników. Tym razem prezentujemy dzięcioła dużego oraz kowalika.

REKLAMA

W dobie koronawirusa spacer po terenach leśnych wydaje się najlepszym sposobem na wyjście z domu. Wybierając te miejsca, w których nie gromadzą się nadmiernie ludzie, można podziwiać przyrodę. W Jaworznie spotkaliśmy dzięcioła dużego. To średniej wielkości ptak z gatunku kędziołowatych. Od dzięcioła średniego odróżnia go, oprócz wielkości, inne upierzenie w okolicy głowy i skrzydeł. Jest hałaśliwy, wydając krótkie krzykliwe dźwięki. Zamiast śpiewu dzięcioł stuka w drzewo swoim mocnym dziobem, tym samym wabi partnerkę. Dziuplę budują zarówno samiec, jak i samica. Dzięcioła często można spotkać na ogródkach gospodarstw, znajdujących się blisko lasu. Ptak ten szuka tam choćby pysznych orzechów.

dzięcioł na ogródku

Tam, gdzie dzięcioła zazwyczaj możemy jeszcze spotkać kowalika. Kowalik często przejmuje dziuple wykute przez dzięcioła. Jest niewielkiej wielkości ptakiem o budowie krępej, jest bardzo ruchliwy.

kowalik

Po pniu drzewa potrafi poruszać się zarówno w górę, jak i w dół, przy czym robi to jako jedyny skrzydlaty w naszym kraju. Podobnie jak dzięcioł, kowalik często wyciąga pożywienie ze szczelin w korze za pomocą swojego silnego dzioba.

jargal

dzięcioł dużykłótnia pomiędzy dzięciołamidzięcioł dużykowalik

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki