REKLAMA

Jednym ze sposobów na wysyłanie paczek i listów jest korzystanie z usług firmy kurierskiej, która deleguje do wysyłającego swojego pracownika po odbiór paczki. Zamawianie kuriera jest sposobem prostym i intuicyjnym. Nie wymaga wychodzenia z domu, a wszelkich formalności dokonuje pracownik, który odbiera uprzednio przygotowaną paczkę z miejsca wskazanego telefonicznie bądź w formularzu on-line. Zdarza się jednak, że kurier nie przyjmie paczki lub będzie zmuszony zwrócić ją do nadawcy. Dzieje się tak w przypadku źle przygotowanej przesyłki, która przez niedopatrzenia wysyłającego nie może wyruszyć w dalszą podróż.

Jak ustrzec się błędów przy wysyłaniu przesyłki.

Jak nadać przesyłkę kurierem ?

Usługa zamawiania kuriera, oferowana przez wiele firm kurierskich w Polsce, nie powinna sprawić wielu trudności osobom stykającym się po raz pierwszy z taką formą wysyłki. Wystarczy pamiętać o kilku poradach, dzięki którym nasza paczka zostanie przygotowana poprawnie i będzie mogła zostać bezproblemowo dostarczona do miejsca docelowego. Proces przygotowania paczki możemy podzielić na trzy etapy:

  • Pierwszym z nich jest szczegółowe zapoznanie się z wytycznymi regulaminowymi i określenie, czy nasza przesyłka może zostać bezpiecznie dostarczona do nadawcy.
  • Drugim krokiem jest własnoręczne przygotowanie paczki – dokładne zapakowanie w trwały karton, zaklejenie taśmą, wydrukowanie etykiety i uzupełnienie danych.
  • Ostatni etap to przekazanie paczki kurierowi, który przyjedzie pod wskazany adres. Warto pobrać od kuriera potwierdzenie wydania przesyłki. Może nam potwierdzić odbiór na kopi listu przewozowego

Nadajesz przesyłki ? Sprawdz ofertę lepszykurier.pl

Lista przedmiotów zakazanych. Co wolno, a czego nie wolno wysyłać ?

Pierwszą czynnością powinno być zapoznanie się z regulaminem firmy kurierskiej. Znajdziemy w nim wytyczne co do możliwości wysyłania konkretnych przedmiotów. To ważne, jeżeli chcemy wysłać np. wartościowy przedmiot. Może się okazać, że niektóre cenne przedmioty znajdują się na liście wykluczeń przewozowych, w związku z czym firma odmówi nam wykonania usługi. Wśród zabronionych przedmiotów do wysyłania znajdziemy także broń, materiały niebezpieczne, środki pirotechniczne. Niedopuszczalne może być także wysyłanie zwierząt czy biżuterii.

O tym co można wysłać kuriera a czego nie więcej przeczytasz tutaj.

Fizyczne przygotowanie przesyłki

To jeden z najważniejszych elementów przygotowania przesyłki. Wysyłane przedmioty najlepiej opakować w solidne, kartonowe pudełko. Całość powinna być oklejona mocną taśmą klejącą. W niektórych przypadkach kurier może odmówić odebrania paczki ze względu na stan jej przygotowania. To zrozumiałe – paczki przemierzają duże dystanse w samochodach dostawczych. Są narażone na lekkie obijanie i trzęsienie, przez co słabo przygotowana przesyłka może ulec uszkodzeniu.

Przed przyjazdem kuriera

W większości przypadków będziemy zobligowani do wydrukowania etykiety przewozowej. Zwykle wygeneruje się ona automatycznie po uzupełnieniu danych przez internet. Czasami jednak nie będziemy mieć takiej możliwości, przez co przygotowanie etykiety będziemy musieli wykonać odręcznie. Ważne, aby kilkukrotnie sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Bardzo często zdarza się, że imię i nazwisko uzupełnione jest w niepoprawnym miejscu, a adres może być niepełny. Jeśli dane okażą się niepoprawne, paczka może zostać dostarczona z opóźnieniem, pod inny adres lub zostać zwrócona do nadawcy

Kurier odbiera paczkę

Jeśli przygotowaliśmy naszą przesyłkę poprawnie, możemy spokojnie czekać. Niektóre fimy udostępniają numer do kuriera ale nie wszystkie. Warto umówić się na konkretną godzinę, nie zaś tylko na dzień. Pracownicy firm kurierskich odbierają wiele paczek dziennie, przez co czas oczekiwania na przyjazd kuriera może być różny. Kurier odbierze paczkę bezpośrednio z naszych rąk. Odbiór paczki przez kuriera powinien być potwierdzony podpisem kurier (pamiętaj o tym). W większości przypadków będziemy też mogli śledzić drogę przesyłki za pomocą strony internetowej firmy. W dobie dzisiejszych problemów epidemicznych coraz częstszą praktyką jest bezkontaktowe odbieranie paczek. W takim wypadku bezpośredni kontakt z kurierem nie jest możliwy – odbiera on paczkę np. spod drzwi mieszkania

Sami możemy zabawić się w dostarczyciela paczek

Z różnych przyczyn możemy nie być zainteresowani zamówieniem kuriera. Powodów może być dużo – możemy się spieszyć, możemy remontować mieszkanie lub chcemy zachować dyskrecję. Jeśli mieszkamy na dużym osiedlu, w pobliżu paczkomatów czy kiosków Ruchu, szybszym wyjściem jest udanie się do tych miejsc w celu ręcznego nadania paczek. Procedura przygotowania wysyłki jest podobna – z tą różnicą, że kurier odbierze ją z paczkomatu lub z kiosku jako paczkę w Ruchu, nie zaś bezpośrednio z naszego mieszkania. W takim wypadku nie będziemy mieli styczności z pracownikiem firmy kurierskiej, a wszelkie wątpliwości rozwiążemy kontaktując się z infolinią firmy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki