Domy pasywne w Jaworznie, oferta

Zamieszkaj w domu pasywnym – zdrowym, komfortowym, tanim i bezpiecznym w czasie epidemii.

REKLAMA

Domy pasywne czyli wybitnie energooszczędne są wciąż w Polsce rzadkością mimo że zasługują na jak najszersze rozpowszechnienie dzięki swoim znaczącym i licznym zaletom. Najważniejszymi z nich są radykalnie zredukowane koszty ogrzewania, bezpieczeństwo, zdrowa wentylacja, ekologia i komfort użytkowania.

Domy pasywne w Jaworznie

Nadal jednak, choć widać pewien postęp, funkcjonują o tych domach obiegowe opinie, które zniechęcają inwestorów i firmy deweloperskie do ich budowania. Według tych, oczywiście błędnych, opinii domy takie mają być jakoby znacznie droższe a także brzydsze od domów tradycyjnych, do których chyba jeszcze większość użytkowników jest bardzo przywiązana.
Z tego też powodu budowane obecnie powszechnie domy zarówno jedno- jak też wielorodzinne mogą co najwyżej zasługiwać na miano umiarkowanie energooszczędnych choć w większości przypadków reklamowanie ich jako takie stanowi jedynie chwyt reklamowy deweloperów.
Natomiast świadomość potencjalnych nabywców domów bądź mieszkań (przyszłych mieszkańców) dotycząca możliwości zbudowania budynku mieszkalnego w cenie domu standardowego, w którym zużycie energii na ogrzewanie może być 10-krotnie mniejsze w porównaniu ze zużyciem w budowanych obecnie obiektach jest wciąż bardzo niska. Nic więc dziwnego że informacje (oferty) o takich domach napotykają na wielki sceptycyzm i niedowierzanie.
Najlepszym jednak sposobem na zweryfikowanie takich informacji i ofert jest zamieszkanie w takim – pasywnym domu, zwłaszcza jeśli jego cena nie różni się istotnie od ceny domu „normalnego” (standardowego).

Jednakże oszczędność energii a co za tym idzie kosztów eksploatacji w takim domu (łączne koszty eksploatacji są 5-krotnie mniejsze niż w domu tradycyjnym) to nie jedyne korzyści dla jego mieszkańców.

Domy pasywne w Jaworznie

Dodatkowymi zaletami domów pasywnych są:

skuteczna filtracja powietrza przez filtry zastosowane w działającej ciągle wentylacji mechanicznej na wlocie do rekuperatora dzięki czemu smog nie oddziałuje negatywnie na nasze drogi oddechowe i płuca co szczególnie ważne jest dla alergików, zaś otwieranie okien w celu wietrzenia pomieszczeń jest całkowicie zbędne a nawet niewskazane, zwłaszcza w zimniejszych porach roku,
brak możliwości wydzielania się gdziekolwiek wilgoci powodującej powstawanie pleśni i grzybów – nawet jeśli często i dużo używamy kuchni, urządzeń AGD i łazienki – dzięki całkowitemu wyeliminowaniu mostków termicznych (potwierdzone badaniami termowizyjnymi) a także zastosowaniu skutecznej wentylacji z odzyskiem ciepła,
możliwość chłodzenia pomieszczeń w czasie letnich upałów dzięki zastosowaniu pomp ciepła i/lub gruntowego wymiennika ciepła (nie jest potrzebna specjalna instalacja klimatyzacji, która zużywa dużo energii elektrycznej),
poczucie komfortu cieplnego dzięki równomiernym temperaturom na wszystkich przegrodach i w powietrzu przy zastosowaniu ogrzewania płaszczyznowego (nie wyczuwamy nigdzie zimnych ścian i podłóg),
doskonała izolacja akustyczna, którą zapewniają ściany zewnętrzne oraz okna i drzwi w standardzie pasywnym zapewniającym również wysoką szczelność (brak nawiewników, które nie mogą być stosowane przy wentylacji mechanicznej),
– doskonała izolacja termiczna budynku od gruntu stanowi jednocześnie izolację elektryczną zapewniającą dodatkową bardzo skuteczną ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym (niezależnie od zastosowanej zgodnie z przepisami) istotnie zwiększającą bezpieczeństwo mieszkańców.
bezobsługowe funkcjonowanie instalacji (wentylacja, instalacje OZE) – wymagana jest tylko wymiana filtrów powietrza co pół roku.

Domy pasywne w Jaworznie

W obecnej sytuacji kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa zamieszkanie w domu jednorodzinnym z działką, zwłaszcza w peryferyjnej dzielnicy miasta stanowi dodatkowy atut, którym jest znacznie ograniczone ryzyko zakażenia oraz poczucie znacznie większej swobody, mimo izolacji od świata zewnętrznego, w porównaniu z miejscami o gęstym zaludnieniu zabudowanymi wielokondygnacyjnymi blokami.

No a co z estetyką domów pasywnych, które powinny cechować się prostą, zwartą bryłą, bez lukarn i balkonów?
Wbrew pozorom ograniczenia te wcale nie muszą powodować brzydoty domów, o której tak wiele mówią krytycy budownictwa pasywnego – choć oczywiście jest to rzecz gustu. Naszym zdaniem, również innych osób oglądających domy zbudowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud” na osiedlu „Ku Słońcu” w Jeleniu, prezentują się one całkiem sympatycznie co widać na zdjęciach.
Również w brew obiegowym opiniom nasze domy są bardzo jasne dzięki wielkopowierzchniowym oknom i drzwiom balkonowym, zwłaszcza od strony południowej ale też od wschodu i zachodu.
Jeśli jednak ktoś nie dowierza to zachęcamy do wizyty na naszym osiedlu.

Biorąc więc pod uwagę te wszystkie wymienione zalety domów pasywnych możemy z czystym sumieniem polecić je każdemu, również osobom niezamożnym, zwłaszcza że w naszej Spółdzielni ich cena za m kw. nie różni się od ceny domów/mieszkań standardowych (wielokrotnie bardziej energochłonnych) oferowanych powszechnie przez deweloperów.
Spółdzielnia mieszkaniowa „Enerbud” w swojej ofercie ma również mieszkania pasywne, które będą do nabycia w bloku przy ul. Azot w Jaworznie.

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami o naszych domach/mieszkaniach mogą się kontaktować pocztą elektroniczną pod adresem smenerbud@vp.pl lub telefonicznie – tel. 690 358 774 i 606 110 285.

Wiceprezes Zarządu
SM „Enerbud”
Danuta Sobolewska

Domy pasywne w Jaworznie, oferta

Opinie użytkowników

A.

Od dawna interesowałem się energooszczędnym budownictwem i technologiami ograniczającymi koszty eksploatacji domów śledząc informacje i oferty deweloperów oraz firm budowlanych.
Wielu deweloperów reklamuje to co budują jako budynki o wysokim standardzie, również ekologiczne i energooszczędne. Najczęściej jednak okazuje się że wspaniała reklama ma niewiele wspólnego z realiami. Nic dziwnego że z dużym sceptycyzmem potraktowałem również informacje o energooszczędnych domach budowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud. Tylko dzięki rekomendacji osób, którym mogłem w pełni zaufać (rodzina, znajomi) zdecydowałem się na dom przez tę spółdzielnię budowany. Mój wybór nie był więc efektem reklamy ponieważ Spółdzielnia Enerbud nie reklamuje się – chyba dlatego niewielu o niej wie.
A teraz – mieszkam już w swoim wybitnie energooszczędnym domu i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym panelom fotowoltaicznym „płacę” zerowe rachunki za energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody.
Mogę powiedzieć że osoby zatrudnione w tej spółdzielni są bardzo kompetentne i aktywnie zaangażowane w realizację inwestycji przez cały cykl jej trwania począwszy od tworzenia projektu aż do stanu deweloperskiego.
Dzięki temu to co u innych inwestorów stanowi jedynie chwyt reklamowy w Spółdzielni Enerbud znajduje potwierdzenie w praktyce czyli bardzo niskich kosztach eksploatacji domu.

Marcin Brandys

B.

Zanim zdecydowałem się na dom energooszczędny budowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud nie przypuszczałem że możliwe jest zapewnienie takiego komfortu zamieszkania przy tak niskich kosztach eksploatacji.
Jestem wdzięczny osobom (przede wszystkim ojcu), które namówiły mnie do zainwestowania w taką właśnie nieruchomość, realizowaną przez nieznaną mi wcześniej spółdzielnię (nie spotkałem się z żadną jej reklamą).
Dziś wiem że podjąłem jak najbardziej słuszną decyzję i mam dużą satysfakcję nie tylko z tego powodu że zapewniłem sobie wysoki komfort zamieszkania przy bardzo niskich kosztach eksploatacji ale także że przyczyniam się w sposób istotny do ochrony środowiska naturalnego gdyż mój dom nie powoduje żadnej emisji.
Uważam że dzisiaj z wielu powodów (ekonomiczne, ekologiczne, zdrowotne) już tylko takie domy powinny być budowane. Takie budownictwo powinno też być jak najbardziej wspierane prze władze lokalne i na szczeblu centralnym.

Marek Leś

C.

Od niedawna zamieszkuję w jednym z domów wybudowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud”, której celem i misją jest budownictwo wybitnie energooszczędne (pasywne) z przeznaczeniem dla osób niezbyt zamożnych np. młodych małżeństw.
Mój dom zlokalizowany w spokojnej dzielnicy zapewnia mi komfort, o którym trudno marzyć w „normalnym” domu lub mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań – urządzeń, instalacji i ocieplenia – pozwoliło radykalnie obniżyć koszty eksploatacji domu, zwłaszcza związane z jego ogrzewaniem. Ważne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtrami dzięki czemu mamy w domu czyste, świeże powietrze, nawet jeśli na zewnątrz panuje smog. Warto podkreślić że komfort zamieszkania zapewniony jest bezobsługowo (wymagana jest jedynie wymiana filtrów w wentylacji co pół roku).
Najważniejsze jednak dla mnie jest to że takie efekty udało się uzyskać przy kosztach budowy nie większych niż w przypadku domów tradycyjnych, znacznie bardziej energochłonnych.

Piotr Kulawik

D.

Jako szczęśliwy właściciel domu wybudowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud” mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem że, dokonując wyboru, nie widzę alternatywy dla domu pasywnego, zwłaszcza jeśli możemy stać się jego posiadaczem za cenę domu „normalnego” – standardowego.
Można wyliczać wiele cech takiego domu potwierdzających moją opinię: koszty eksploatacji kilkukrotnie niższe niż w domu tradycyjnym, bezobsługowy komfort zamieszkania, czyste zdrowe powietrze, ekologia – brak jakiejkolwiek emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Warto więc zadać sobie proste pytanie: Po co przepłacać? Dlaczego mam płacić wysokie (z pewnością coraz wyższe) rachunki za energię skoro mogę tego uniknąć wydając na nowy dom te same pieniądze?
Dla mnie wybór jest oczywisty. Tego wyboru dokonałem i teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Bartosz Pawełczyk

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami o naszych domach/mieszkaniach mogą się kontaktować pocztą elektroniczną pod adresem smenerbud@vp.pl lub telefonicznie – tel. 690 358 774 i 606 110 285.

/tekst sponsorowany/

Domy pasywne w Jaworznie, oferta
- REKLAMA -
Zewnętrzne linki