REKLAMA

Na co dzień śledzimy wiele różnych lig zagranicznych, a chociażby włoska Serie A, niemiecka Bundesliga, hiszpańska Primera Division, czy też angielska Premier League, noszą miano najlepszych rozgrywek na starym kontynencie. To jednak nie te spotkania najbardziej emocjonują kibiców futbolu na całym świecie, a są to mecze ligi mistrzów. Spora część kibiców jest zdania, że z uwagi na pewne uwarunkowania, popularna Champions League to rozgrywki na swój sposób wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Liga mistrzów nie zawsze wyglądała tak jak obecnie, gdyż znana nam formuła tych rozgrywek funkcjonuje dopiero od roku 1992. Prawdziwy początek datuje się jednak na rok 1955, kiedy to mówiono jednak o Pucharze Mistrzów, a jego pierwszym triumfatorem był hiszpański Real Madryt, który to jest najbardziej utytułowanym klubem w tych rozgrywkach, a także jako jedyny, zdołał zwyciężyć aż trzy razy z rzędu. Co więcej, to właśnie Hiszpańskie kluby, posiadają najwięcej triumfów w obydwu formułach tych rozgrywek.

Skąd bierze się popularność ligi mistrzów?

Mecze ligi mistrzów na żywo oglądane są dosłownie na całym świecie, a śledzą je setki tysięcy kibiców, nie licząc tych, którzy wypełniają stadiony. Są to rozgrywki organizowane przez federację UEFA, aczkolwiek warto wiedzieć, że istnieją także odpowiedniki z innych kontynentów, gdzie również organizuje się podobne rozgrywki. Mimo tego, to jednak liga mistrzów jest tą najpopularniejszą. Jednym z jej wyjątkowych elementów jest jej hymn, którego brzmienie wywołuje ciarki na ciele kibiców i piłkarzy. Wyniki ligi mistrzów, często stawiane są nawet ponad formę w krajowej lidze, gdyż champions league jest zdecydowanie największym trofeum, jakie można zdobyć w klubowej piłce, a to często właśnie Ci piłkarze, którym się to udało, mówią o tym, że są oni spełnionymi sportowcami. Dobrze znany i na swój sposób wyjątkowy jest także terminarz ligi mistrzów, gdzie spotkania rozgrywane są zwykle we wtorki i środy. Faza grupowa startuje wczesną jesienią, a po przerwie zimowej rozgrywki powracają z fazą pucharową, kończąc na wielkim finale zwykle w okolicach maja.

Jak wyglądają rozgrywki i kto może w nich wystąpić?

Chociaż mogłoby się wydawać, że w lidze mistrzów grają jedynie mistrzowie swoich krajów, schemat ten jednak przestał funkcjonować, wraz zakończeniem formuły pucharu mistrzów. Obecnie najlepsze ligi krajowe mają po czterech przedstawicieli, którzy trafiają bezpośrednio do fazy grupowej. Ligi krajowe z innych państw, z uwagi na niższy poziom mają możliwość wystawienia nieco mniej zespołów, a w pozostałych ligach zachodzi jeszcze dodatkowo konieczność, podjęcia rywalizacji w specjalnych kwalifikacjach, które zwykle toczą się w czterech rundach, aczkolwiek lepsze zespoły często rozpoczynają swoją przygodę w kwalifikacjach dopiero od trzeciej lub czwartej fazy. Co więcej, to zapewniony start w champions league, ma także zwycięzca poprzedniej edycji rozgrywek.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki