REKLAMA

Wiele osób stosuje tylko dwie najbardziej znane metody antykoncepcji, a więc męskie prezerwatywy oraz pigułki antykoncepcyjne. To tylko niektóre rozwiązania, na które można zdecydować się wraz ze swoim partnerem. Istnieje również kilka mniej znanych metod, które są równie skuteczne, co dwie wyżej wspomniane. Wśród nich są m.in. damskie prezerwatywy, zastrzyki czy też krążki dopochwowe. Idealnym wyborem byłoby przetestowanie każdej metody, aby zainteresowane osoby mogły zdecydować, która z nich jest najkorzystniejsza i najbardziej komfortowa.

Damskie prezerwatywy – czym się wyróżniają i jak je stosować?

Jedną z mniej znanych propozycji jest damska prezerwatywa (femidom), która jest bardzo skuteczna, lecz musi być prawidłowo zakładana. Umieszczenie jej w pochwie za pierwszym razem może być dość skomplikowane. Kobieta powinna się położyć oraz ugiąć nogi w kolanach. Alternatywną opcją jest stanie oraz położenie jednej nogi na podwyższeniu. Dzięki temu prezerwatywa znajdzie się tam, gdzie powinna i zacznie spełniać swoje funkcje. Taka prezerwatywa będzie zapobiegać kontaktom penisa z pochwą oraz szyjką macicy. Największymi zaletami tego typu prezerwatyw są:

  • pełne bezpieczeństwo stosowania,
  • ochrona przed ciążą oraz groźnymi chorobami wenerycznymi,
  • możliwość założenia prezerwatywy w dowolnym momencie.

Jak widać warto się na nią zdecydować i przetestować, a wiele kobiet nie będzie chciało stosować innej metody antykoncepcyjnej.

Krążki dopochwowe – największe zalety, podstawowe informacje

Drugim polecanym rozwiązaniem (z tych mniej znanych) jest stosowanie krążków dopochwowych. Nazywane są także pierścieniami antykoncepcyjnymi. Co najważniejsze są bardzo łatwo dostępne, a więc panie mogą sięgnąć po nie w takim momencie, w którym tylko uznają za słuszne. Dzięki regularnemu stosowaniu takich krążków, hormony uwalniane są bezpośrednio do pochwy, tak jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych. Dzięki temu są nad wyraz skuteczne. Zazwyczaj mają średnicę wynoszącą 5 centymetrów, a ich grubość nie powinna przekraczać 4 milimetrów. Nie ma problemów z samodzielnym umieszczaniem ich w pochwie. Zaletą krążka dopochwowego jest to, iż po drodze można ominąć przewód pokarmowy, a więc eliminuje się ogólnoustrojowe skutki uboczne antykoncepcji. Ponadto krążki skutecznie eliminują napady wymiotów i nudności. Są w stanie wyeliminować krwawienia i plamienia.

Zastrzyki antykoncepcyjne – dlaczego warto po nie sięgać?

Ostatnią z mniej popularnych metod antykoncepcji, po którą warto sięgnąć są zastrzyki antykoncepcyjne (domięśniowe). To jedna z najskuteczniejszych metod, które są dostępne na polskim rynku. Powinny być wykonywane raz na trzy miesiące. To odpowiednia propozycja dla wszystkich tych kobiet, które zapominają o stosowaniu tabletek lub też karmią piersią. Zastrzyki można wykonywać w:

  • pośladki,
  • ramiona,
  • biodra.

Dzięki ich zastosowaniu kobieta z całą pewnością nie zajdzie w ciążę. Co istotniejsze zastrzyki nie będą hamować laktacji i nie trzeba ich stosować codziennie. Ważną informacją jest jednak to, aby nie sięgały po nie panie z nadciśnieniem tętniczym.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki