REKLAMA

Przedsiębiorca szukając księgowej myśli najczęściej o biurze rachunkowym, najlepiej gdzieś w okolicy. Chodzi o to, aby mógł jak najszybciej zawieźć dokumenty, odebrać kwoty podatków, a gdyby miał jakieś wątpliwości podjechać na krótką rozmowę i konsultację. Jednak od pewnego czasu pojawia się na rynku nowa oferta – praca zdalna w księgowości.

Praca zdalna – księgowość online już gotowa

Zdalne biuro rachunkowe jeszcze kilka lat temu było niemożliwe. Chodzi na przykład o tak zasadniczą kwestię jak dostarczanie dokumentów. Podstawą pracy księgowej jest rozliczanie faktur, które dostarcza przedsiębiorca. Na ich podstawie wyliczany jest podatek i generowane są odpowiednie dokumenty do Urzędu Skarbowego. Wyobraźmy sobie, że kilka lat temu ktoś z Trójmiasta wybiera zdalne biuro rachunkowe w Warszawie… Musi więc co najmniej raz w miesiącu zawozić wszystkie dokumenty do swojej księgowej, ewentualnie korzystać z poczty. A co jeśli poczta się spóźni, albo tuż przed generowaniem podatku przedsiębiorca przypomni sobie o jakimś dokumencie…

Te bariery rzeczywiście sprawiały, że praca zdalna w księgowości była niemożliwa. Sytuację zmieniło pojawienie się programów księgowych online takich jak Taxomatic.

Zdalne biuro rachunkowe w sieci

Chodzi o oprogramowanie, które działa i jest zabezpieczone tak samo jak bankowość elektroniczna. Dzięki temu zniknęły bariery w rozliczaniu firm. Dostęp do danych jest dziś tak samo nieograniczony jak korzystanie z konta. Praca zdalna w księgowości stała się nie tylko możliwa, ale też coraz bardziej popularna.

To z kolei efekt możliwości, jakie daje ta forma rozliczania firmy. Jeśli przedsiębiorca wybierze dziś zdalne biuro rachunkowe, to będzie miał po prostu łatwiej. Na przykład zamiast wozić dokumenty do księgowej, będzie mógł je sfotografować smartfonem i przesłać mailem, albo SMS-em. Po wrzuceniu ich do programu, system rozpozna poszczególne dane i przygotuje dokument księgowy. W tym samym czasie przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić prognozę podatku albo inne dane dotyczące swojej firmy. Dodajmy – zrobi to niezależnie od księgowej, bezpośrednio logując się do programu.

Praca zdalna – księgowość też jest gotowa

Poza tym praca zdalna w księgowości jest też wygodniejsza dla samych księgowych. Korzystają na przykład ze wspomnianego wysyłania zdjęć dokumentów. W tradycyjnie działającym biurze to jeden z największych problemów. Przedsiębiorcy dostarczają dokumenty raz w miesiącu, w dużych paczkach, spóźniają się z fakturami albo w ostatniej chwili przypominają sobie o dodatkowych rozliczeniach. Księgowa staje się niewolnikiem swojego klienta… W przypadku biura rachunkowego online, dokumenty są wczytywane do programu od razu po przesłaniu wspomnianych zdjęć. Oryginały mogą być dostarczone później.

Praca zdalna w księgowości bez granic

Poza tym zdalne biuro rachunkowe pozwala na nieograniczone pozyskiwanie klientów. Działając w danym mieście jesteśmy zmuszeni do obsługi klientów z tego regionu. W przypadku księgowości online możemy rozliczać przedsiębiorców z całego kraju – wystarczy, że będą mieli dostęp do Internetu.

Warto jednak wspomnieć o odpowiednim programie do tego typu pracy. Musi to być oprogramowanie online – czyli działające tak jak bankowość elektroniczna. Idealnie, żeby miało też takie same zabezpieczenia. Tak jest właśnie w przypadku programu dla biur rachunkowych Taxomatic. Dodatkowo oferuje on wiele funkcjonalności idealnych dla samego przedsiębiorcy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki