REKLAMA

Tomasz Chada, to polski raper oraz autor tekstów. Urodzony 24 sierpnia 1978 roku w Warszawie, Chada reprezentował swoje miasto w ulicznym nurcie hip-hopu. Ten odłam muzyki rapowej charakteryzuje się przede wszystkim, szczerymi i niełatwymi tekstami – często o trudnościach życia codziennego, z jakimi ludzie muszą się mierzyć. Między dźwiękami bitów tworzonych przez DJ-ów, można usłyszeć prawdziwe historie nie tylko artystów, ale również ich najbliższego otoczenia. Trudne sytuacje rodzinne oraz finansowe – to tylko niektóre z istotnych tematów, poruszanych przez ulicznych raperów. Takim artystą był właśnie Tomasz Chada, który w 2018 roku – dokładnie 18 marca – zmarł.

Jaka jest historia rapera Chady? Tego możemy się dowiedzieć przede wszystkim z jego twórczości, jaką po sobie pozostawił oraz z upamiętniającego jego życie filmu – zatytułowanego “Proceder: Żyj aż do bólu”.

Czego możemy się dowiedzieć o Chadzie z produkcji “Proceder” oraz krótka historia samego filmu

Film “Proceder” miał swoją premierę 15 listopada 2019 roku, to film fabularny, z którego wiele można się dowiedzieć i poleca się go również osobom, które wcześniej nie znały twórczości Chady. Poruszająca historia rapera, odnosi się również do bardzo wielu nadal aktualnych problemów, z którymi zmagają się ludzie w różnym wieku.

Film można było obejrzeć w najpopularniejszych kinach w całej Polsce, niedawno tytuł pojawił się na Netflixie, od kilku tygodni możemy też zamówić Proceder w wersji DVD. Film “Proceder opowie nam między innymi, jak zaczęła się kariera Tomka oraz jakie trudności musiał pokonać, nim jego pierwsza płyta została wydana. Ważnym aspektem tej produkcji, jest życie Chady, zanim podpisał kontrakt ze swoją wytwórnią – Step Records. Film ukazuje jego wszelakie trudności, problemy w domu oraz problemy finansowe i to jak próbował sobie z nimi radzić. To właśnie wtedy Chada trafił na ścieżkę kryminalną, z którą – jak pokazuje film – walczył przez resztę swojego życia. Przyjaźnie jakie nawiązał z osobami tworzącymi wytwórnię płytową Step Records, niejednokrotnie wskazywały mu drogę i wyciągały pomocną dłoń. Film wzorowo pokazuje, że pomimo trudności i nie zawsze dobrych wyborów, można nadal być dobrym człowiekiem z wielkim sercem.

Historia Chady – zapisana na krążkach

Poza upamiętniającym jego życie filmem, najwięcej o Tomku możemy dowiedzieć się właśnie z jego twórczości. To informacje z pierwszej ręki, opowiedziane przez autora i gotowe, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Tomasz Chada wydał pod szyldem wytwórni Step Records aż 6 solowych albumów. Jego pierwsza płyta – zatytułowana “Proceder” – ukazała się w 2009 i znalazło się na niej aż 15 utworów oraz 2 piosenki bonusowe. W 2011 Chada wydał materiał pod tytułem “WGW”, na którym znalazły się jego flagowe utwory takie jak “Rap najlepszej marki”, “Na tych osiedlach” czy “Dla mojej ferajny”. Płyta “WGW” w 2012 roku otrzymała status złotej płyty. W tym samym roku ukazał się też jego trzeci album – “Jeden z Was”, który również pokrył się złotem. Dwa lata później słuchacze Chady dostali nie jedną, lecz aż dwie płyty – “Syn Bogdana” oraz “Efekt porozumienia”. Na drugiej produkcji pojawia się też ksywka “RX” – to producent oraz przyjaciel Tomasza, który współtworzył z nim ten album. “Syn Bogdana” zyskał status złotej płyty, natomiast “Efekt Porozumienia” pokrył się platyną.

W 2017 został ukazała się kolejna produkcja Chady oraz RX’a – “Recydywista”. Jest to też ostatnia płyta Tomasza. Jego twórczość nieraz pokryła się złotem – to świadczy o ogromnym gronie słuchaczy, jakie miał Chada. Ci ludzie odnaleźli w jego tekstach, prawdę za którą chcieli iść. Chada poruszał trudne tematy, bo jego życie nie należało do najprostszych. Tym samym pokazywał swoim fanom, że pomimo trudności można iść na przód. Dlatego jego twórczość, pozostanie aktualna i warto się z nią zaznajomić, nawet nie będąc fanem rapu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki