REKLAMA

Pandemia koronawirusa zmieniła znaną nam wszystkim rzeczywistość. Nagle – dosłownie z dnia na dzień – musimy przystosować się do nowych warunków. Dotyka to szczególnie pracy, przez co wielu pracodawców przeszło na tryb zdalny. Jeśli i my zamierzamy to zrobić, warto byśmy poznali najważniejsze wskazówki na ten temat!

Praca zdalna na niespokojne czasy

Jeszcze do niedawna praca zdalna jawiła się wielu pracodawcom niezbyt pozytywnie. Nie traktowali jej zbyt pozytywnie, uważając, że jest jak zasłona dymna pracownika, który udaje, że spełnia swoje obowiązki, a tak naprawdę zajmuje się czymś innym. Dziś w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, ta optyka się zmienia. Z jednej strony, jeśli firma ma normalnie funkcjonować, trzeba się przekonać do tego trybu wykonywania zadań na odległość. Z drugiej strony – jak się okazuje, praca zdalna jest tak samo efektywna, jak świadczona w ramach 8-godzinnej obecności w biurze!

Podstawa: zapewnienie sprzętu i narzędzi do pracy

Najważniejszym zadaniem pracodawcy jest zapewnieniem pracownikom podstawowego sprzętu wyposażonego w programy, z jakich wcześniej – jeszcze w biurze – korzystali każdego dnia. Może to być też dostęp online do firmowego środowiska pracy, co zapewni szybką i niezakłóconą komunikację z zespołem. Żeby świadczenie zadań przebiegało bezproblemowo, warto też przekonać się, że pracownik ma w domu odpowiednie warunki do pracy, zwłaszcza stałe oraz szybkie łącze internetowe.

Mądre zarządzanie produktywnością – na czym to polega?

Wielu pracodawców obawia się, że nie wszyscy pracownicy poradzą sobie w trybie pracy zdalnej. To prawda, iż niektórzy mają problemy z zarządzaniem własnym czasem i samodzielną organizacją zadań, lecz znając zatrudnione w naszej firmie osoby i wiedząc, jak pracują, łatwiej nam będzie im pomóc przestawić się z klasycznego modelu pracy – w biurze, na home office, czyli w domu.

Znając dobrze swoich pracowników, doskonale zdajemy sobie sprawę, kto może wymagać większego wsparcia. Należy wyznaczyć osoby, które przygotują plan właściwej komunikacji oraz wyznaczą jasne zasady funkcjonowania trybu pracy zdalnej.

Bez wątpienia, początki mogą być trudne, bo ciężko w dość ekspresowym tempie przenieść funkcjonowanie firmy w tryb zdalny. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy niektóre osoby nigdy nie miały do czynienia z takim rodzajem wykonywania obowiązków. Zapewniając właściwy sprzęt i mądrze koordynując pracę uda nam się odnaleźć w tym nowym porządku.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki