REKLAMA

Nie ulega wątpliwościom, że ciepła woda jest niezbędna do komfortowego funkcjonowania. Jednym z popularnych sposobów na ogrzanie wody użytkowej jest zastosowanie podgrzewacza. Urządzenia podzielić można elektryczne i gazowe, a także przepływowe i pojemnościowe. Czym różnią się poszczególne rodzaje podgrzewaczy?

Podgrzewacze przepływowe a pojemnościowe

Głównym elementem podgrzewacza pojemnościowego jest zbiornik, najczęściej o pojemności od 100 do 200 litrów, w którym woda jest ogrzewana. Warto pamiętać, że tego typu urządzenia zajmują znacznie więcej miejsca niż podgrzewacze przepływowe, które ze względu na rozmiary można zamontować np. na ścianie. Zasada działania podgrzewaczy przepływowych jest dość prosta – uruchamiają się one w momencie odkręcenia wody i dopiero wtedy ją podgrzewają.

Podgrzewacze gazowe

Podgrzewacze gazowe, zarówno przepływowe jak i pojemnościowe, generują znacznie niższe koszty niż podgrzewacze elektryczne. Zaletą wykorzystania gazu ziemnego jest również większa moc, dzięki czemu podgrzewacze gazowe dobrze sprawdzą się w przypadku większych domów, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże. Nie oznacza to jednak, że podgrzewacze gazowe pozbawione są wad – aby bezpiecznie korzystać z tego typu urządzenia, niezbędna jest odpowiednia instalacja umożliwiająca odprowadzanie spalin. Sam montaż podgrzewacza gazowego jest również bardziej skomplikowany, niż w przypadku podgrzewaczy elektrycznych.

Podgrzewacze elektryczne

Podgrzewacze elektryczne, podobnie jak gazowe, występują w wersji przepływowej i pojemnościowej. Warto zaznaczyć, że elektryczne podgrzewacze o dużej mocy mogą wymagać zasilania prądem trójfazowym, do czego niezbędna jest specjalna instalacja elektryczna. W porównaniu z podgrzewaczami gazowymi, elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, jednak koszty ich eksploatacji mogą być wyższe. Aby korzystanie z energii elektrycznej było nie tylko wygodne, ale również tanie, warto porównać dostępne oferty sprzedawców prądu. Więcej informacji na temat energii elektrycznej dla domu znaleźć można na stronie: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki