Awans Szczakowianki Jaworzno? Awans Zgody Byczyna? Co dalej z piłką nożną w Jaworznie? Czy koronawirus pokona piłkarski świat?

REKLAMA

O tym, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zostały przeniesione na inny termin, już zapewne wszyscy wiedzą, a co z ligami? Cztery drużyny z Jaworzna sezon 2019/2020 rozgrywały mecze w różnych ligach, z różnym rezultatem na koniec rundy jesiennej. Już niemal pewne, że rundy wiosennej nie będzie. Co dalej? Co postanowią władze śląskiej i małopolskiej ligi? Opcji co najmniej jest kilka. Najbardziej krzywdzące byłoby anulowanie jesiennych rozgrywek i rozpoczynanie wszystkiego na nowo. Choć każda z czterech jaworznickich drużyn włożyła sporo pracy, to nie ukrywajmy, że najbardziej krzywdzące byłoby to dla Szczakowianki i dla Zgody Byczyna właśnie. Sama praca i start w rozgrywkach to nie wszystko. To również pozyskiwanie zawodników coraz lepszych, rokujących na wyższą ligę, zatem – droższych. Cały wkład finansowy, cała praca poszłyby w niepamięć. Po takim ciosie drużyny mogłyby się nie podnieść.

Najlepsze drużyny w walce o awans to następna opcja. Baraże w czerwcu, z zachowaniem punktów to też pomysł. Najpierw trzeba pokonać jednak koronawirusa, a to jak na razie nie jest łatwe.

Jest jeszcze opcja, w której anulowana zostanie runda wiosenna, a punkty pozostaną. Co za tym idzie? Otóż zarówno Szczakowianka Jaworzno, jak i LKS Zgoda Byczyna uzyskałyby promocje do wyższych lig automatycznie. Przypomnijmy, że Szczakowianka po rundzie jesiennej prowadzi znacznie w tabeli, uzyskując 10 punktów przewagi nad drugą drużyną. Od początku sezonu trener Paweł Cygnar postawił na jedną kartę – awans do IV ligi. Drużyna ciężko pracowała, wygrywała kolejne mecze, by być najlepszą w lidze. Działacze Zgody Byczyna również nie ukrywali, że choć będzie to trudne, to zrobią wszystko, by awansować do okręgówki. Teraz, na koniec rundy jesiennej drużyna prowadzi w tabeli. Czy zatem automatycznie awansuje?

To trudny okres dla piłki nożnej, jak i dla całego sportu. Najlepszym i najbardziej sprawiedliwym byłoby rozpoczęcie rundy wiosennej i ukończenie zmagań piłkarskich. Niestety, póki co nowy wirus jest silniejszy, a najważniejsze jest zdrowie. O statecznej decyzji władz będziemy państwa informować.

jargal

- REKLAMA - Zewnętrzne linki